Vysoký úředník ministerstva dopravy Michal Hala, podezřelý z neprůhledného přidělování zakázek stavebním firmám na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), svůj post přece jen opustí, a nejspíš odejde i z ŘSD.

Na popud ministra dopravy Gustáva Slamečky se totiž zruší Halova funkce výkonného ředitele ŘSD. "Potvrzuji to, tato funkce se ruší k 31. 12.," žekl HN Halův jediný nadřízený na ŘSD, generální ředitel Alfred Brunclík.

A to přesto, že dvouměsíční kontrola zakázek na žádný problém podle ministra dopravy nepřišla, a Hala z funkce odvolán není.

Střet zájmů?

Prověrku ŘSD ministr udělal pod tlakem médií, která upozornila na Halovu okázalou oslavu jeho třicátin za 750 tisíc korun při účasti stavebních firem, i na to, že jeho automobilové hobby mohla sponzorovat firma Edikt, jež v tendrech dostala zakázky za stamiliony korun. Hala střet zájmů odmítl. Zástupci Ediktu tvrdí, že nikdy nešlo o sponzoring, dávají peníze jen na reklamu, a machinace se zakázkami odmítají.

Současně se zrušením funkce výkonného ředitele zřídí ŘSD od 1. prosince dva nové úseky: úsek veřejných zakázek, a personálně- správní úsek. Výběrová řízení na šéfy obou sekcí budou vypsána k 31. říjnu.

Brunclík odmítl odpovědět na otázku, zdy by uvítal, kdyby se do soutěže přihlásil i Hala. "Může se přihlásit kdokoliv. Jsem zvědav, co to bude za "materiál"," uvedl pouze. Kontrola přidělování zakázek podle něj žádná pochybení neukázala, a systém čekají je "kosmetické změny".

Nové kompetence jen za 50 miliard

Sám Hala se nechtěl k svému setrvání na ŘSD vyjádřit. Podle jedbnoho zdroje je ale prý celou aférou "znechucen" a do tendru na novou funkci už jít nehodlá. Podle dalšího zdroje i ministr Slamečka "čeká, že Hala ze všeho vyvodí osobní zodpovědnost".

Zakázky ŘSD prověřovali jen lidé z ministerstva, vnější kontrolu Slamečka odmítl. Už minulý týden HN naznačil, že "systémové chyby" prověrka nejspíš neprokáže. Pokud se ŘSD bude nějak měnit, pak se zřejmě změní jen jeho organizační struktura, a Hala nebude mít tak velké pravomoci. Organizací, která se stará o výstabu i údržbu komunikací, ročně "proteče" zhruba 50 miliard korun.

Brunclík nyní prohlásil, že organizační změny na ŘSD prosazuje od svého nástupu v roce 2007. S Halovým případem prý vůbec nesouvisejí, jen se teď "akcelerovaly."

Související