Americká banka JPMorgan Chase & Co vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 3,6 miliardy dolarů (62,8 miliardy korun), což byl téměř sedminásobný nárůst proti 527 milionům ve stejném období loňského roku. Výsledek, který ve středu banka zveřejnila, byl mnohem lepší, než čekali analytici. Druhá největší americká bankovní skupina za jeho výrazné zlepšení vděčí hlavně růstu příjmů v divizi investičního bankovnictví.

Problémem ale stále zůstávají ztráty z úvěrů na kreditních kartách, hypotékách a dalších spotřebitelských půjčkách. Rezervy proti budoucím ztrátám z těchto úvěrů banka nyní zvýšila o dvě miliardy dolarů na 31,5 miliardy USD. Odpisy spotřebitelských úvěrů se za čtvrtletí zvýšily na sedm miliard dolarů ze 3,3 miliardy USD před rokem.

Vysoký růst příjmů v divizi investičního bankovnictví a ve vlastním obchodování proti situaci před rokem, kdy trhy postihla hluboká finanční krize, však zajistil, že celkově si banka vedla proti loňsku mnohem lépe. "V takovémto prostředí je to mistrovský výkon," řekl agentuře Reuters Mike Holland, šéf newyorské firmy Holland & Co.

Bankovní tygr

Zisk na akcii činil 82 centů proti devíti centům o rok dříve. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru čekali, že banka vytvoří na jednu akcii zisk 52 centů. JPMorgan je první z trojice významných bank, které tento týden hlásí čtvrtletní výsledky.

Čistý zisk divize investičního bankovnictví vzrostl na 1,9 miliardy dolarů z loňských 882 milionů USD. Naopak divize kreditních karet utrpěla ztrátu 700 milionů dolarů proti zisku 292 milion USD před rokem. Ztráty v této divizi a dalších spotřebitelských úvěrech budou podle analytiků v příštích čtvrtletích zřejmě ještě narůstat, což souvisí s růstem nezaměstnanosti v USA. Její míra stoupla minulý měsíc na 9,8 procenta a čeká se prolomení hranice deseti procent.

Analytici považují JPMorgan za jednu z nejzdravějších amerických bank a očekávají, že bude první, která po finanční krizi obnoví standardní výplatu dividend. Banka má nyní čtvrtletní dividendu sraženou na pět centů na akcii ze 38 centů v únoru.

Akcie JPMorgan v elektronických systémech před zahájením obchodování na burze v New Yorku vykazují nárůst o zhruba čtyři procenta. Jejich kurz se tak dostal na 47,56 USD a je na novém letošním maximu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru