Míra nezaměstnanosti v Británii stoupla v září na pět procent ze srpnových 4,9 procenta, a ocitla se tak nejvýše od září 1997. Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti se zvýšil o 20 800 osob, což bylo méně, než se čekalo, a zároveň nejmenší růst od května 2008. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský statistický úřad.

Británie měří míru nezaměstnanosti podle počtu uchazečů na úřadech práce. Podle širší metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) dosáhla míra nezaměstnanosti za tři měsíce do konce srpna 7,9 procenta, což byla stejná úroveň jako za tři měsíce do konce července. Ve stejném období loni míra nezaměstnanosti činila 5,8 procenta. Počet nezaměstnaných stoupl o 88 000 na 2,47 milionu.

Zpráva podle analytiků ukazuje, že nezaměstnanost v Británii stále roste, tempo růstu však zpomaluje. To by mohlo znamenat, že trh práce možná nepoškodila recese tak silně, jak se původně zdálo. Britská ekonomika po rok trvající recesi začíná vykazovat první známky oživení, někteří analytici však upozorňují, že v příštím roce by nezaměstnanost mohla stoupnout nad deset procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Nezaměstnanost ve Velké Británii stoupla již na 7,8 procenta - čtěte ZDE

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 5,5 procenta, což byl nejprudší propad od roku 1955, kdy se údaje začaly sledovat. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt snížil o 0,6 procenta. Řada analytiků očekává, že ve třetím čtvrtletí se ekonomika vrátí k růstu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru