Index světových akcií MSCI ve středu vystoupil nad 294 bodů, a dostal se tak na nejvyšší úroveň za poslední rok. Akciovým trhům po celém světě pomáhají k růstu hlavně příznivé výsledky hospodaření předních firem a statistika o vývoji čínské ekonomiky. Impulz k růstu dala i americká společnost Intel.

Index MSCI, který sestavuje americká banka Morgan Stanley, během dopoledne vystoupil až na 294,38 bodu, kde byl naposledy začátkem loňského října. Od začátku roku už má index zisk asi 29 procent.

Největší nárůst registrují akcie na rozvíjejících se trzích. Jejich index také nyní pokračoval v růstu a pohybuje se kolem nejvyšších hodnot od loňského srpna. Zdaleka nejlépe si vedou země skupiny BRIC, což je Brazílie, Rusko, Indie a Čína.

Čína oznámila, že objem vývozu i dovozu v září klesal pomaleji, než se čekalo. To je podle analytiků známkou toho, že třetí největší ekonomika světa prochází oživením a táhne z recese zbytek světa.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru