Zámek Lázeň v Chudenicích na Klatovsku bude znovu patřit šlechtické rodině Czerninů. Současný vlastník, společnost Plzeňský Prazdroj ho před časem nabídl vnukovi původního majitele, Karlu-Eugenu Czerninovi a ten nabídku akceptoval. Ve středu o tom informoval Český rozhlas.

Czernin zámek získá jen za transakční náklady. "Rozhodnutí bylo těžké, protože nemám restituci v Chudenicích, proto nemám ekonomické možnosti, abych udržel takovou budovu. Akceptoval jsem ale nabídku, abych objekt zachránil," řekl rozhlasu Czernin. Jeho rodina vede s Českem několik restitučních sporů.

Objekt je poslední dva roky uzavřený a chátrá. "Stav zámku nás trápil, ale nechtěli jsme s ním nakládat, protože na něm bylo břemeno restitucí," vysvětlitl už dříve mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.

Památkově chráněný zámek byl 60 let rekreačním zařízením pivovaru. Po privatizaci se firma snažila areál prodat několik let, protože nechce spravovat památky a chce se soustředit na výrobu piva. Zabránily jí v tom ale restituční spory.

Pivovar se snažil ukončit dlouhá soudní řízení mimosoudní dohodou a několikrát jednal s právníky Karla-Eugena Czernina.  Před časem zámek nabídl potomkům hraběte za 3,5 milionu korun. Jejich právníci ale tehdy odpověděli, že pokud by si Czerninové koupili vlastní majetek, snížilo by to jejich šance v soudních sporech.

Pivovar budovy opraví

Podle Marečka nechá společnost opravit i dvě hospodářské budovy zničené pádem stromu, bývalou prádelnu a ovčín. "Všechny práce, které jsme avizovali, samozřejmě dokončíme. V parku budeme vysazovat nový habr, protože blesk udeřil do starého stromu, který jsme pak nechali pokácet," uvedl Mareček.

Czerninové vedou s Českem spory o konfiskovaný majetek a o občanství. Předloni v květnu Nejvyšší správní soud nepřiznal Eugenu Czerninovi české občanství po druhé světové válce. Ten po válce žádal o zachování občanství, ale zemřel před vyřízením záležitosti. V roce 1995 spor znovu otevřel jeho syn Rudolf, jenž zemřel v roce 2004. Návrh převzal vnuk Karl-Eugen Czernin. Kromě českých soudů se také obrátil na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. 

Majetek vrácený rodu Czerninů v restituci

Zámky

Dymokury (Nymbursko; vrácen Děpoldu Czerninovi)

Pozemky

2000 ha zemědělské půdy, lesů a rybníků (vráceno Děpoldu Czerninovi)

Další majetek

sodovkárna, sladovna, hospodářské dvory, hotel a údajně značný bytový fond v Dymokurech a okolí (vráceno Děpoldu Czerninovi)

Další majetkové nároky

Jeden z potomků rodu Rudolf Czernin požádal v roce 1994 o navrácení zhruba třiceti panství, zámků a statků i s polnostmi, lesy a rybníky v panství, zámků a statků i s polnostmi, lesy a rybníky v západních, severních a jižních Čechách požádal Rudolf Czernin. Deník Právo z 29.11.1997 uvedl, že jde o majetek v hodnotě přesahující jednu miliardu korun.

Zámky

mj. Jindřichův Hradec (o vydání požádal Rudolf Czernin)

Pozemky a další majetek

rybníky, lesy a pole na Jindřichohradecku (žádost Rudolfa Czernina)

800 ha lesa u Lišova a Štěpánovic na Českobudějovicku (žádost Rudolfa Czernina)

další majetek v západních, severních a jižních Čechách (žádost Rudolfa Czernina)