Irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair zvažuje, že ještě do konce letošního roku možná objedná až 200 nových letadel. Podle vedení firmy ani tak nezáleží na tom, zda to budou letadla od amerického výrobce letecké techniky Boeing, nebo od evropského konsorcia Airbus, podstatné je, že firma by je odebrala až po roce 2012.

"Pokud z nějakého důvodu nebudeme schopni uzavřít smlouvu se společností Boeing ani se společností Airbus, a to určitě do konce roku, jednoduše oznámíme, že žádná další letadla nekoupíme," řekl šéf Ryanairu Michael O'Leary. "Po roce 2012 přestaneme růst, když přestaneme přebírat další letadla," dodal.

Ryanair má teď ve flotile letadla Boeing. O'Leary ale řekl, že pokud Airbus nabídne lepší podmínky, tak Ryanair objedná jeho letadla. Pokud se ale firma na podmínkách nákupu letadel nedohodne ani s jedním výrobcem, připravenou hotovost na nákup rozdělí akcionářům.

"Jestliže se Boeing ani Airbus do konce roku nedokážou rozhodnout, ztratím zájem a přejdu k plánu B," dodal O'Leary.

Skryté poplatky

Šéf Ryanairu dnes hovořil na tiskové konferenci v Londýně, kde se mimo jiné vyjadřoval k reportáži britské zpravodajské stanice BBC. Ta uvedla, že Ryanair na svých internetových stránkách například uvádí zavádějící informace a účtuje si skryté poplatky.

"Máme spoustu poplatků, ale žádné nejsou skryté," řekl O'Leary. Potvrdil rovněž, že Ryanair stále počítá s tím, že bude od pasažérů vybírat poplatek za použití toalety. Zůstává to ale prý dlouhodobým záměrem.

Osud nízkonákladových aerolinek

Rozhodnutí aerolinky je relativně překvapivé. Po nedávném krachu jiné nízkonákladové letecké společnosti, slovenské SkyEurope, se však irská nízkonákladová letecká společnost ztrát neobává. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru