Ukrajina je příští zimu plně připravena zajistit tranzit ruského plynu do Evropy, ale při zachování současných smluv s Gazpromem v následující sezóně 2010-2011 nebude moci garantovat pravidelné dodávky. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti.

„Jestli nastane taková situace, že status quo dohod bude i nadále zachován, tak už v příští zimní sezóně 2010-2011 se nikdo neodváží garantovat, že vše bude tak jako letos,“ řekl Bogdan Sokolovskij, představitel prezidenta Ukrajiny pro mezinárodní otázky energetické bezpečnosti.

Ukrajinský prezident už nejednou řekl, že je třeba přehodnotit dlouhodobé smlouvy mezi Gazpromem a Naftogazem, které byly uzavřeny letos v lednu. Je především nespokojený se sazbou tarifu na transport plynu na území Ukrajiny.

Současné smlouvy mezi Gazpromem a Naftogazem vzešly z jednání Vladimíra Putina a Julie Tymošenkové letos v lednu jako řešení plynové krize. Smlouvy o tranzitu předpokládají pro rok 2009 zachování zlevněné tranzitní sazby ve výši 1,7 dolaru za tranzit tisíce kubických metrů na sto kilometrů.

Od 1. ledna 2010 by se cena za tranzit měla stát tržní a bude se vypočítávat podle obecně přijatého evropského vzorce. V souladu se smlouvou na dodávky se také cena plynu pro Ukrajinu vypočítává podle obecně přijatého evropského vzorce s přepočtem každé čtvrtletí a od roku 2010 bude tržní. Letos platila Ukrajina o 20 procent méně, než je tržní cena.

Podle Sokolovského je stoprocentní připravenost Ukrajiny k zajištění tranzitu nadcházející zimu nejistá kvůli „ohromným dluhům“ Naftogazu. „Velmi prosíme západní země, naše partnery v Evropské unii, aby pochopili, proč my (Ukrajina) žádáme co nejrychlejší přehodnocení jednotlivých smluv o plynu z 19. ledna 2009. Protože jestli nebudou přehodnoceny, tak – ještě jednou zdůrazňuji – už roky 2010-2011 budou nepředpovídatelé z pohledu tranzitu plynu," dodal Sokolovskij.

Další plynová krize za dveřmi?

Pokud by nedošlo k úpravě smluv s Gazpromem, mohl by se opakovat letošní scénář plynové krize. Tehdy začal počátkem ledna ruský plynárenský koncern Gazprom prudce krátit dodávky plynu pro Ukrajinu a nakonec je ukončil zcela. Stalo se tak poté, co vypršel dosavadní kontrakt a jednání o nové dohodě ztroskotala.

Dodávky pro Ukrajinu představují přibližně desetinu objemu plynu, proudícího plynovodem na Slovensko a dále na Západ. Přes Ukrajinu přitom do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby.

Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru