Ministr životního prostředí Ladislav Miko v úterý podepsal s Rakouskem dohodu o prodeji 3,5 milionu emisních poukázek na vypuštění oxidu uhličitého. Vyjednaná cena jednotky zůstává důvěrná, stejně jako celkový finanční objem této transakce, sdělil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Získané prostředky půjdou na program Zelená úsporám, zaměřený na instalace obnovitelných zdrojů energie a investice do energetických úspor v domácnostech, uvedl ministr životního prostředí.

Emisní jednotky jsou fakticky rozdílem závazku Česka ke kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a jejich reálného poklesu oproti roku 1990.

Podle propočtů ministerstva z minulého roku měla Česká republika volných zhruba 150 milionů jednotek. Podle ceny na trhu odhadoval úřad výtěžek prodeje na deset až 25 miliard korun. Obchodovat se bude s volnými jednotkami do roku 2012, kdy vyprší platnost kjótského protokolu.

O program Zelená úsporám je zájem

Zájem o ekologický program Zelená úsporám, který využívá peníze za prodané emisní poukázky, podle Mika v posledních týdnech razantně roste. "V září jsem podepsal rozhodnutí o dotaci pro prvních 107 žadatelů v celkové výši 15 milionů korun. V nejbližších dnech dostanu na stůl dalších zhruba 400 žádostí za celkem 50 milionů korun a další stovky žádostí zpracovává Státní fond životního prostředí (SFŽP)," uvedl ministr.

Emisní jednotka (AAU) představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu CO2 v období 2008 až 2012.

Prodej emisních jednotek má přísná pravidla. Výnosy za prodané kredity, které země získají od států, kterým se nedaří Kjótský protokol plnit, musí prodávající země využít výhradně na speciální programy, které snižují emise skleníkových plynů. Za vypuštěné emise v jedné zemi se tedy snižují emise v jiné zemi.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru