Světová poptávka po ropě bude podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) růst v příštím roce mnohem rychleji, než se původně předpokládalo. Díky oživení ekonomiky se očekává nárůst poptávky po ropě až o jedno procento. Informovala o tom agentura Reuters.

Průměrná poptávka po ropě od samotného kartelu má činit 28,39 milionu barelů denně.  To je o 300 000 barelů více, než činila předchozí předpověď.

"S podporou fiskální a monetární politiky lze zaznamenat už jasné známky oživení světové ekonomiky,"  uvedl OPEC ve zprávě.

OPEC také dodal, že globální ekonomika si vede lépe, než se původně čekalo. Lepší výkon se čeká hlavně v Číně, která je druhým největším konzumentem ropy na světě, ale i v rozvinutých zemích.

Organizace, která se na celkových dodávkách ropy na trhy podílí 35 procenty, v úterní pravidelné zprávě o vývoji trhu s ropou uvedla, že průměrná poptávka se má zvýšit o 700 000 barelů denně na 84,9 milionu barelů denně.

Těžba kartelu se zvyšuje

OPEC drží stejný těžební limit od konce minulého roku, kdy vyhlásil jeho rekordní snížení o 4,2 milionu barelů denně ve srovnání s produkcí ze září 2008. Navzdory dohodě však nejnovější údaje ukazují, že těžba kartelu se zvyšuje. V září se dodávky od 11 členů kartelu bez Iráku zvýšily na 26,42 milionu barelů denně. Kartel tak dodržoval stanovené limity z 62 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila minulý týden odhad poptávky po ropě na příští rok na 86,1 milionu barelů denně z předchozích 85,7 milionu barelů. Ke zvýšení odhadu přispělo očekávaní rychlejšího ekonomického růstu, hlavně v rozvíjejících se zemích. Ve srovnání s letošním rokem má být poptávka vyšší o 1,7 procenta. Agentura nepatrně zvýšila i výhled na letošní rok, i nadále však čeká letos pokles poptávky, a to o 1,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru