Nejhlubší recese americké ekonomiky od 30. let minulého století skončila, nezaměstnanost se ale bude ještě zvyšovat a její růst se zřejmě zastaví na hranici deseti procent. Ve svém novém průzkumu to uvedlo americké Národní sdružení podnikových ekonomů (NABE).

Podle NABE jsou problémem i slabé výdaje domácností, což celkové oživení ekonomiky zpomaluje. Američané méně utrácejí právě kvůli situaci na trhu práce. Sdružení průzkum provádělo mezi 44 profesionálními prognostiky a zjistilo, že kolem 80 procent z nich věří, že ekonomika se po čtyřech čtvrtletích poklesu znovu vrátila na růstovou dráhu.

"Velká hospodářská recese skončila," řekla úřadující šéfka sdružení Lynn Reaserová. "Naprostá většina podnikových ekonomů si myslí, že recese skončila, ale že hospodářské oživení zřejmě nebude tak silné, jak bývá po výrazném poklesu ekonomiky obvyklé," upřesnila Reaserová.

Kdy začíná a končí recese, o tom v USA rozhoduje Národní úřad pro výzkum ekonomiky (NBER). Ten je ze soukromého sektoru a recesi nedefinuje jako období alespoň dvou čtvrtletí po sobě, kdy klesá hrubý domácí produkt. Úřadu většinou trvá i několik měsíců, než období začátku a konce recese označí.

Největší od 30. let

Nynější recese americké ekonomiky začala v prosinci 2007 a je nejdelší a nejhlubší od 30. let minulého století. Způsobil ji kolaps tamního realitního trhu a následná globální úvěrová krize.

Nejnovější průzkum, který organizace NBER vypracovala v září, na druhé pololetí letošního roku předpokládá růst ekonomiky tempem 2,9 procenta. Za celý rok by ekonomika měla vykázat propad o 2,5 procenta, už na příští rok ale úřad počítá s růstem o 2,6 procenta.

O značnou část předpokládaného oživení by se měly postarat firmy, od nichž se očekává obnova zásob. V době, kdy si ekonomika vedla nejhůř, řada podniků vyprazdňovala sklady, aby se přizpůsobila slabší poptávce. Většina respondentů se rovněž domnívá, že zhruba tříletý propad na realitním trhu se chýlí ke konci, což povede k růstu investic do obytných domů.


Asi dvě třetiny respondentů věří, že pokles cen realit se v letošním roce zastaví. I když se ceny opět začnou zvyšovat, oživení sektoru by to podle názorů v průzkumu ohrozit nemělo.

Průzkum také ukázal, že míra nezaměstnanosti se kvůli dozvukům recese dostane v prvním čtvrtletí 2010 na deset procent, dál už by se ale zvyšovat neměla. Na konci příštího roku by se naopak měla vrátit na zhruba 9,5 procenta. S obnovou většiny pracovních míst, která zničila recese, ale prý nelze počítat dříve než v roce 2012.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru