Vláda schválila zprávu ministerstva financí o plnění státního rozpočtu za první pololetí letošního roku beze změn. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Jan Fischer. Schodek ke konci června činil 68,3 miliardy korun, což je ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o plné 62,6 miliardy horší výsledek.

"Je to nepochybně zajímavé, nikoliv nudné čtení," uvedl premiér. Podle něj čísla svědčí o zhoršující se ekonomické situaci České republiky a "jednoznačně potvrzují, že balíček úsporných opatření tak, jak byl medikován, byl správný". Podle ministra financí Eduarda Janoty je hlavním problémem nízké inkaso příjmů, které meziročně kleslo o 6,7 procenta.

Schválený rozpočet sice počítá za celý letošní rok s deficitem 38,3 miliardy korun, kvůli ekonomické krizi však ministerstvo financí očekává schodek kolem 165 miliard korun.

Schodek státního rozpočtu koncem září klesl na 87,3 miliardy korun - čtěte ZDE

Vláda projednává zprávy ministerstva financí o plnění rozpočtu se zpožděním, veřejná jsou tak už i čísla o plnění rozpočtu od ledna do září. Ke konci září stát hospodařil se schodkem 87,3 miliardy korun, loni přitom hospodaření státu za devět měsíců skončilo v přebytku přes deset miliard korun. Schodek je nejhorším výsledkem hospodaření rozpočtu za leden až září od roku 1993, v srpnu to bylo obdobně.

Sněmovnu nyní čeká schvalování rozpočtu na příští rok. Poté, co poslanci nedávno přijali takzvaný první Janotův úsporný balíček, neměl by mít zákon o státním rozpočtu v prvním čtení zásadnější problémy. Rozpočet je navržen se schodkem zhruba 163 miliard korun, což je 5,3 procenta HDP.

Ministr Janota zároveň na jaro připravuje další balík úsporných opatření, která by měla pomoci rozpočtům pro rok 2011 a další léta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru