Aféra kolem plzeňské právnické fakulty přerostla z akademické sféry i do nejvyšší politiky. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ji v pondělí označil za "dosud nejvýznamnější čelní střet s organizovanou justiční a právní mafií".

Kvůli plagiátorství a nestandardní době studia pro získání vysokoškolských titulů již rezignovalo téměř celé vedení fakulty. Podle Paroubka by se měl funkce vzdát i rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša, člen ČSSD. Selhala prý kontrolní funkce vedení univerzity jako celku.

"Mám za to, že měl (Průša) v minulosti zjevně vyvinout větší aktivitu při posuzování aktivit této fakulty a měl by převzít morální odpovědnost a na funkci rektora rezignovat. Platí totiž zásada: Padni, komu padni," prohlásil šéf sociální demokracie na tiskové konferenci.

Rektor: Signály nepřišly včas

Průša na výzvu reagoval slovy, že určitou odpovědnost cítí, avšak ne takovou, která by ho vedla k odstoupení. Už dříve uvedl, že hlavní odpovědnost byla na fakultě a podněty k vedení univerzity nepřišly včas. V případě signálů by prý univerzita udělala na právnické fakultě audit.

Kauza již zlomila vaz oběma proděkanům i samotnému děkanovi. Odešli však jen z vedoucích funkcí, na fakultě působí dále. Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jako pověřený šéf fakulty předestřel, že bude požadovat jejich úplný odchod ze školy, případně zahájí kroky k rozvázání pracovního poměru.

Paroubek také avizoval, že na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny, která začne v úterý 20. října, navrhne zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Měla by prošetřit celou záležitost a dopad činnosti této právnicko - justiční a bezpečnostní mafie na právní pozici státu v jednotlivých případech, vysvětlil předseda ČSSD. Pospíšil snahu vítá. "Je dobře, když věci budou prošetřené a vedle orgánů činných v trestním řízení se jimi bude zabývat i takovéto těleso," dodal. Upozornil na to, že velmi úzce spolupracuje s ministryní školství, potažmo s premiérem, který je prý jejím prostřednictvím o věcech informován.

Fischer: Je to hanba

Jeden z bývalých proděkanů právnické fakulty Milan Kindl dříve působil i na Ústavu státu a práva Akademie věd. Tato instituce je podle Paroubka prakticky monopolním dodavatelem právnických posudků pro státní orgány. Angažoval se například v kauzách vydání katarského prince do vlasti nebo státní zakázky na likvidaci ekologických škod v hodnotě přes 100 miliard korun.

"Začíná se objevovat obraz organizované právnicko - justiční a bezpečnostní mafie ovládající právní rozhodování státu," uvedl předseda ČSSD a vyzval premiéra, aby nechal nezávislými experty znovu posoudit odůvodněnost již vydaných právních stanovisek. Jan Fischer po zasedání vlády uvedl, že se vláda bude věnovat všemu, co připadá do její přímé kompetence.

Předseda vlády připojil i svůj soukromý komentář k aféře: "Já to vidím jako hanbu českého univerzitního světa. Je to mimořádná facka všem, kteří na této fakultě vystudovali řádným způsobem." 

Kindl a spol. Hrají o miliardy

Kindl dál figuruje jako jeden z rozhodců v arbitráži Česka s firmou Diag Human, která po státu požaduje osm miliard korun. Ministerstvo zdravotnictví si za výběrem Kindla stojí a tvrdí, že mu nepřísluší hodnotit situaci na plzeňské právnické fakultě. "Je uznávaným rozhodcem. Jeho další aktivity v akademické oblasti nejsou proto relevantní," říká mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Advokátní kancelář Milana Kindla figuruje také v další arbitráži. Německý podnikatel požaduje po státu miliardu korun za nevydařenou investici do golfového hřiště v Cihelnách u Karlových Varů. Ve vedení luxusního resortu nakonec usedl také Ondřej David, tehdejší koncipient, který zastupoval Kindlovu kancelář.