Novými nositeli Nobelovy ceny za ekonomii se pro rok 2009 stali američtí ekonomové Elinor Ostromová za práci o veřejných zdrojích a Oliver E. Williamson za teorii řešení firemních konfliktů. Ostromová je první ženou, která cenu za ekonomii od jejího založení v roce 1968 obdržela.

Ostromová byla oceněna za příspěvek k otázce veřejných zdrojů a společného majetku, protože ukázala, jak lze společný majetek výhodně spravovat v rámci sdružení uživatelů. Zpochybnila tak převládající názor, podle něhož je veřejné zdroje nutno buď podřídit centrálním autoritám, nebo zprivatizovat.

Williamson pracoval zejména v oboru transakčních nákladů a ocenění dostal za teorii, v níž firmy slouží jako struktury pro řešení konfliktu. Zjistil, v jakých případech roste ochota ekonomických subjektů vést své transakce v hranicích firmy.

"Během posledních třiceti let se výzkumy a příspěvky o ekonomickém řízení a ekonomických zdrojích posunuly z okrajové vědy do popředí vědecké pozornosti," uvedl výbor.

V minulém roce dostal cenu americký ekonom a publicista Paul Krugman z Princetownské univerzity za analýzu vzorců obchodu a umísťování ekonomických aktivit. Švédská akademie věd tehdy ocenila zejména jeho teorii příčin celosvětové urbanizace.

Nobelova cena za ekonomii byla ustavena v roce 1968 švédskou centrální bankou a nepatří mezi pět původních cen určených poslední vůlí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Stejně jako u ostatních cen je Nobelova cena za ekonomii spojena finanční odměna deset milionů švédských korun (asi 26 milionů Kč). Naprostou většinu cen za ekonomii získali američtí ekonomové.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru