Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) počítá v nové energetické koncepci s prolomením ekologických limitů na těžbu hnědého uhlí a omezování těžby uranu. Podrobnosti z tohoto materiálu, ve kterém MPO zpracovalo rozvoj tuzemské energetiky do roku 2050, má zveřejnit ministerstvo v úterý.

Cíle se však nemají příliš lišit od zprávy nezávislé komise akademika Václava Pačese. Uvedlo to pondělní vydání deníku E15. "Zatím není jisté, že kabinet návrh energetické koncepce v této podobě přijme. Premiér Jan Fischer totiž při svém nástupu do funkce uvedl, že o tak závažných rozhodnutích, jako je prolomení uhelných limitů, jeho vláda jednat nebude," uvedl deník s tím, že ve Strakově akademii je již však dokument, podle něhož má vláda nejdéle půl roku od schválení energetické koncepce státu o limitech definitivně rozhodnout.

Prolomení těžebních limitů tak podle E15 nahrává především společnosti Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost.

"Za limity v lomu ČSA jsou totiž největší zásoby uhlí v tuzemsku. V místech, kde se nesmí těžit tak leží na 750 milionů tun uhlí, když nyní má důl k dispozici čtyřicet milionů tun a těžba by v případě neprolomení limitů mohla skončit již v roce 2020," informuje E15. Za limity by bylo však podle deníku možné těžit až do roku 2065. Tisková mluvčí společnosti Czech Coal Liběna Novotná nechtěla informace o možném prolomení limitů komentovat.

Nezávislá komise akademika Václava Pačese v minulém roce vládě doporučila rychle připravit dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a zahájit diskuzi právě o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí a obnovení těžby uranu. Kromě toho vyzvala bývalý kabinet ke zvýšení podpory ekologických zdrojů energie.

Greenpeace proti prolomení limitů

Den před zveřejněním koncepce o sobě nechalo slyšet hnutí Greenpeace, které je velkým odpůrcem prolomení těžebních limitů. V pondělí vyšplhali dva aktivisté hnutí na střechu sídla vlády ve Strakově akademii, kde rozvinuli transparent s nápisem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji".

"Chceme tu zůstat do tiskové konference vlády, kde předpokládáme, že Jan Fischer řekne stanovisko vlády k návrhu ministra průmyslu Vladimíra Tošovského," řekl serveru iDNES.cz ze střechy akademie jeden z aktivistů poté, co rozvinul transparent.

Z programu vlády však nevyplývá, že by se energetickou koncepcí zabývala. Tošovský má pouze předložit návrh na vyřešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných společností v severních Čechách. Energetiky se týká i další jeho příspěvek, ale ten se má zabývat připraveností Česka na možné opakování plynové krize, tedy dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.