Obliba alkoholu v Česku roste. Zatímco před dvaceti lety průměrný Čech zkonzumoval 8,2 litru stoprocentního lihu ročně, podle posledních údajů Českého statistického úřadu z roku 2007 vypije nyní už 10,4 litru čistého etanolu ročně. Od roku 1989 tak spotřeba v ČR stoupla o třetinu.

Každý Čech včetně novorozeňat podle statistik zkonzumuje půl litru alkoholických nápojů každý den. Nejvíc Češi holdují pivu, za dvacet let si však více zvykli pít také víno, jehož spotřeba od roku 1989 stoupla o 37 procent.

Soukromí výrobci jsou daleko dravější v nabízení i škodlivých látek včetně alkoholu, nežli byly dřívější národní podniky. "V důsledku toho spotřeba alkoholu po roce 1989 prakticky nepřetržitě roste," řekl ČTK primář oddělení léčby závislostí bohnické léčebny Karel Nešpor. Spotřeba na jednoho obyvatele je zhruba trojnásobná oproti období konce první republiky, sdělil Nešpor, podle něhož je vývoj spotřeby alkoholu v Česku "extrémně nepříznivý".

Ve společnostech, které se vymaní z totalitárních režimů, obvykle podle něj nastane "zhloupnutí" k přílišnému liberalismu. "Tohle se odehrálo i u nás. Řada rozumných předpisů byla zrušena, samozřejmě svoji roli tady hrály lobbistické tlaky. Třeba byl zrušen zákaz reklamy na alkohol, to byla velmi hrubá chyba, uvedl.

186 litrů alkoholu za rok

Celkově spotřeba alkoholických nápojů za dvě desetiletí stoupla asi o devět procent. Průměrná spotřeba nápojů obsahujících alkohol na jednoho Čecha v roce 1989 byla 171 litrů, v roce 2007 už 186 litrů. Na spotřebě čistého alkoholu se podílí asi jednou třetinou spotřeba destilátů.

Nejvíce Češi vypijí piva - na jednoho obyvatel připadá bezmála 160 litrů ročně. Také spotřeba vína se stále zvyšuje, z 13,5 litru v roce 1989 na současných 18,5 litru na obyvatele ročně.

Ze školní studie ESPAD z roku 2007 vyplývá, že česká mládež patří mezi nejohroženější v Evropě ve vztahu k alkoholu. Například tři čtvrtiny šestnáctiletých chlapců i dívek uvedly, že v posledním měsíci pily alkohol, polovina školáků stejného věku uvádí těžké nárazové pijáctví v posledních 30 dnech.

Průměrný Slovák vypije 107 litrů za rok

Na Slovensku je dvacet let po pádu totality situace ve srovnání s Českem opačná. Spotřeba lihovin i piva v posledních letech klesla. V letech 1990 až 2008 se celková roční spotřeba alkoholu v přepočtu na jednoho obyvatele snížila na Slovensku téměř o 19 litrů na přibližně 107 litrů.

Nejvýrazněji poklesla konzumace lihovin, jichž se vypije asi o 17 procent méně. Loni jí každý Slovák vypil v průměru 10,5 litru. Výrazný pokles - téměř o 13 procent, zaznamenala na Slovensku i konzumace piva. V roce, kdy padl totalitní režim, se vypilo v průměru 94 litrů, loni to bylo 82 litrů.

Přestože Slováci teď pijí méně, závislost na alkoholu postihuje stále více mladých lidí.

Nepřiměřená konzumace? U třetiny mužů

Stejně jako dříve platí v Česku zákaz prodeje alkoholu nezletilým, avšak není podle Nešpora dostatečně prosazován. Sankce jsou kvůli inflaci "směšně nízké" a nemají potřebnou odstrašující váhu. Zákony jsou mizerné a ještě se mizerně dodržují, míní Nešpor. "Je potřeba, aby se občané obrnili cynismem ve vztahu k reklamě a politikům a abstinovali," uzavřel.

Podle odborníků nepřiměřeně konzumuje alkohol asi třetina českých mužů a 14 procent žen. Odborníci také upozorňují na vysokou toleranci Čechů k pití alkoholu a na jeho snadnou dostupnost.

Nadměrné pití alkoholu způsobuje například cirhózu jater, rakovinu úst, hrtanu a jícnu, žaludeční vředy nebo sexuální impotenci. U pravidelných konzumentů se může také objevit řada duševních poruch, mezi nimi i závislost na alkoholu.