Týdenní ukazatel budoucího ekonomického růstu ve Spojených státech se na přelomu září a října dostal na rekordní maximum. Oznámil dnes Institut pro výzkum ekonomického cyklu (ECRI).

Podle nezávislé výzkumné skupiny se její index dostal za týden do 2. října na 128,3 bodu ze 127,1 bodu v předešlém týdnu. Celoročně přepočtené růstové tempo se přitom vyšplhalo na 26,1 procenta, což je u těchto údajů nový rekord.

"Ukazuje se, že s ohledem na raketový růst indexu WLI (týdenní předstihový index) bude ekonomické oživení v příštích měsících daleko odolnější, než většina lidí považovala za možné. Riziko dvojité recese je nyní velmi nízké," uvedl k údajům výkonný ředitel ECRI Lakshman Achuthan. Dodal, že růst indexu v poslední době táhne silná aktivita na trhu bydlení, tedy právě tam, kde se doznívající hluboká recese zrodila.


Ekonomická recese v USA začala podle autoritativního zjištění Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) na konci roku 2007. V letošním druhém čtvrtletí ekonomika klesala čtvrté čtvrtletí po sobě, ve třetím však již ekonomové očekávají obnovení růstu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru