Týdenní ukazatel budoucího ekonomického růstu ve Spojených státech se na přelomu září a října dostal na rekordní maximum. Oznámil dnes Institut pro výzkum ekonomického cyklu (ECRI).

Podle nezávislé výzkumné skupiny se její index dostal za týden do 2. října na 128,3 bodu ze 127,1 bodu v předešlém týdnu. Celoročně přepočtené růstové tempo se přitom vyšplhalo na 26,1 procenta, což je u těchto údajů nový rekord.

"Ukazuje se, že s ohledem na raketový růst indexu WLI (týdenní předstihový index) bude ekonomické oživení v příštích měsících daleko odolnější, než většina lidí považovala za možné. Riziko dvojité recese je nyní velmi nízké," uvedl k údajům výkonný ředitel ECRI Lakshman Achuthan. Dodal, že růst indexu v poslední době táhne silná aktivita na trhu bydlení, tedy právě tam, kde se doznívající hluboká recese zrodila.


Ekonomická recese v USA začala podle autoritativního zjištění Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) na konci roku 2007. V letošním druhém čtvrtletí ekonomika klesala čtvrté čtvrtletí po sobě, ve třetím však již ekonomové očekávají obnovení růstu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru