Pražská burza v uplynulém týdnu díky příznivému vývoji především amerických akcií posílila. Získala tím zpět většinu ztrát z předchozích dvou týdnů, kdy ceny akcií klesaly. Obchodní aktivita ale zůstala podprůměrná.

Výkonem vynikly akcie developera Orco, které získaly 21,2 procenta na 221,3 koruny. V minulých týdnech ale patřily naopak k nejvíce prodávaným. Akcie Orka povzbudila zpráva o posunu v provozní a finanční restrukturalizaci této ztrátové a zadlužené společnosti. Analytici zůstávají opatrní.

"Vzhledem k velikosti Orka představují příslušné transakce jen drobný úspěch. Za mnohem důležitější považujeme vyřešení restrukturalizace dluhopisů," uvedl Patrick Vyroubal z firmy Atlantik FT.

Poptávané byly i akcie peněžních společností. "Důvodem byl celkově dobrý sentiment na trhu a pozitivní doporučení na banky od firmy Goldman Sachs," uvedl analytik firmy Atlantik FT Petr Sklenář. Akcie skupiny Erste, do které patří i Česká spořitelna, vyrostly o 7,9 procenta na 750 korun a akcie pojišťovací skupiny VIG si polepšily o sedm procent na 1043 korun.

Akcie Komerční banky se zhodnotily o mnohem mírnější dvě procenta na 3461 korun, ale podle analytiků mají šanci dále růst. Analytici Deutsche Bank ocenili akcie Komerční banky v ročním horizontu na 4900 korun, což je vysoko nad průměrnou cílovou cenou trhu. "Akcie Komerční banky podle nás v následujících týdnech atakují hranici 3600 Kč," přidala se Markéta Šichtařová z firmy Next Finance.


Akcie těžební společnosti NWR vyrostly o 7,3 procenta na 171,6 koruny a následovaly vývoj akcií těžebního odvětví na světových burzách. Naproti tomu k málo prodávaným emisím patřily akcie energetické skupiny ČEZ, jež odepsaly 0,8 procenta na 905,5 koruny. "Důvodem aktivity prodejců může být i blížící se primární emise akcií na polském trhu pro společnost PGE, což je podobný sektor a lokalita jako ČEZ," uvedl analytik J&T Banky Michal Semotan.

V příštím týdnu budou zraky investorů podle Sklenáře opět mířit na americký trh, kde budou zveřejňovat výsledky hospodaření další významné firmy. "Hlavní pozornost se bude soustředit na americké banky, které zveřejní své výsledky v druhé polovině týdne. Očekávání jsou zatím nastavena spíše optimisticky," uzavřel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru