Ve Francii byl zadržen jaderný fyzik podezřelý ze styků s teroristy. Zadržený muž pracoval jako inženýr u jaderného urychlovače částic v Evropské laboratoři jaderného výzkumu (CERN) v Ženevě. Informovala o tom v pátek agentura AFP.

Muž, který byl ve čtvrtek zatčen společně se svým bratrem, podle vyšetřovatelů plánoval teroristický útok na území Francie. Oba francouzští občané, podezřelí ze styků s teroristickou sítí Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI), byli zadrženi ve městě Vienne, 23 kilometrů jižně od Lyonu.
Podezřelým byla zabavena různá elektronická média a přenosné počítače, které mohli použít ke styku s teroristy z AQMI, známé jako severoafrické křídlo sítě Al-Káida. Vyšetřovatelé uvedli, že podezřelí o útocích zatím pouze "uvažovali", ale nepodnikli žádné reálné kroky k jejich přípravě.

Starší z bratrů pracoval od roku 2003 u urychlovače částic CERN u Ženevy. Laboratoř ujistila, že se v rámci své práce "nemohl dostat do styku s čímkoli, co by mohlo být použito při teroristickém útoku".

Urychlovač částic CERN, který byl uveden do zkušebního provozu před rokem, je největším zařízením tohoto druhu na světě. Dokáže urychlit pohyb částic téměř k rychlosti světla.
Související