Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma reagoval v rozhovoru pro Hospodářské noviny na plán ministra financí Eduarda Janoty, který chce v další fázi ozdravování státního rozpočtu omezit podporu stavebního spoření. "Obecně podpora jednoho sektoru či produktu pokřivuje trh. Určitě stojí za to se o tom bavit, případně podporu omezit a zároveň tím ušetřit. Ale je potřeba brát zřetel na to, že existuje nějaký závazek státu," řekl guvernér.

V této souvislosti uvedl, že v Česku jsme šli opatrnější cestou podpory, než například ve Spojených státech, kde většinu hypoték garantovaly v podstatě státní agentury. "U nás jsme byli rozumnější. I zde existuje daňová odečitatelnost úroků z hypoték a stavebníhoho spoření, ale jen do určité výše. Ale jde o témata, o nichž musíme diskutovat. Stavební spoření je pro státní rozpočet drahé, jeho využití k nákupu nemovitostí je velmi omezené," dodal guvernér.

Z titulu své funkce a člena bankovní rady ČNB ovšem odpovídá také za stabilitu bankovního sektoru a tím i za stavební spořitelny.

Jejich zástupci již v minulosti oponovali návrhům na snížení podpory, že by při necitlivém zásahu mohlo dojít k destabilizaci systému, který stojí na tom, že většina lidí pouze spoří a tím poskytují zdroje pro výhodnější úvěry na bydlení těm, kteří si chtějí půjčit.

"Vznikla zde část bankovního sektoru a není možné říct, že to přestane fungovat přes noc," uvedl Tůma.

Celý rozhovor s guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou čtěte v pátečním vydání HN

ctete-v-patek-530.gif
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru