Senát schválil roční odklad státních maturit. Vyhověl tak jednomyslnému doporučení jeho školského výboru. Odložení nyní podporuje i ministerstvo školství, které ještě při zářijovém schvalování odkladu sněmovnou bylo proti.

Podle zákonodárců nejsou maturity připraveny. Návrh nyní míří k podpisu prezidentu Václavu Klausovi. 

Pro odklad zvedlo ruce 55 senátorů napříč politickým spektrem. Proti hlasoval pouze lidovec Adolf Jílek, 12 senátorů se hlasování zdrželo, například Jiří Čunek nebo Petr Pithart (oba KDU-ČSL), Jiří Kubera a Tomáš Julínek (oba ODS) nebo Miroslav Antl a Jiřina Rippelová (oba ČSSD).

Státní maturity: běh na dlouhou trať

"Situace dnes už je taková, že bychom pravděpodobně to zajištění (státních maturit v roce 2010) garantovat nemohli," uvedl při jednání výboru náměstek ministryně školství Jindřich Kitzberger. Uvedl, že ministerstvo bylo ještě v létě přesvědčeno o tom, že by maturity spuštěny být mohly v původním termínu. Ministryně Miroslava Kopicová nicméně podle Kitzbergera kvůli odkladu už pozastavila výběrová řízení kvůli maturitám.

Státní maturity zavedl školský zákon již před pěti lety. Dodnes ale nebyly uvedeny do praxe, odkládaly se kvůli údajné nepřipravenosti. To uváděli jako důvod i tvůrci nynější novely. Podle předsedy sněmovního školského výboru Waltra Bartoše (ODS) se nepodařilo odstranit všechna rizika a logistický model maturit vyzkoušet včas "v ostrých podmínkách".

"Není připraven logistický model, maturita by mohla do jisté míry zkolabovat. Mohlo by dojít k tomu, že vystavíme riziku 100 tisíc dětí, které budou v příštím roce maturovat, to by bylo velice nepříjemné," řekl Bartoš

V nich by se neuskutečnila podle Bartoše ani plánovaná generální zkouška, která byla podle Kitzbergera odložena už na září příštího roku. Některé školy by si přesto mohly státní maturity vyzkoušet nezávazně již příští kalendářní rok v rámci ústních zkoušek.

Bartoš ministerstvu také vytkl, že nedohodlo s vysokými školami využití výsledků obtížnějšího modelu maturit při přijímacím řízení, ač s tím původně počítalo. Podle Bartoše tak studenti raději využijí méně obtížného modelu, který byl určen pro studenty středních odborných škol.

Senátor za ODS Karel Šebek před hlasováním uvedl, že do budoucna by nebylo špatné celý koncept státních maturit odložit úplně. Podobného názoru je i Petr Pakosta (ODS). "Osobně jsem přesvědčen, že školy by měly mít samostatnost. Pokud ten návrh bude na stole, hlasoval bych i pro úplné zrušení státních maturit," řekl. Naopak lidovec Adolf Jílek tvrdil, že by se mohly státní maturity stihnout už letos, kdyby na tom ministerstvo školství pořádně zapracovalo.

Pokud novelu schválí i prezident, nová koncepce maturit, kterou tvoří společná (státní) a profilová (školní) část, bude spuštěna až v roce 2011. Studenti v náběhovém modelu 2+3 budou skládat ve společné části dvě povinné zkoušky, z češtiny a cizího jazyka, nebo matematiky. V profilové části si bude moci vybrat až tři nepovinné předměty. Konečná podoba maturity (model 3+3) bude od roku 2012, kdy se ke dvěma povinným připojí ještě třetí, povinně volitelná zkouška.