Úsporná rozpočtová kůra naordinovaná ministrem financí Eduardem Janotou Evropské unii nestačí. Evropská komise totiž ve středu zahájila s Českem řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Přesto, že Janotův balíček snížil schodek o 68 miliard korun.

Jenže ani to nezabrání tomu, že rozpočtový deficit letos bude 163 miliard korun, což je 5,3 procenta HDP. Schodek tak výrazně překročí hranici tří procent hrubého domácího produktu. Právě schodek rozpočtu do tří procent HDP je nutný pro přijetí eura.

Pokud Češi veřejné finance nenapraví, hrozí jim pokuta. Ministerstvo financí tvrdí, že řízení Evropské komise není nic překvapivého. "Je jisté, že ČR bude muset přikročit k dalším úsporným opatřením, které již avizoval ministr financí, aby byla hranice deficitu tři procenta HDP v dohledné budoucnosti dosažitelná," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Haas.

V řízení už 20 zemí unie

Vedle ČR dnes Brusel odstartoval i vyšetřování Slovenska, Rakouska, Belgie, Německa, Itálie, Slovinska, Nizozemska a Portugalska. Celkově se tak v takzvané proceduře pro nadměrný schodek rozpočtu nachází 20 zemí unie. Za zhoršení veřejných financí v celé EU může především současná hospodářská krize.

Právě propad ekonomiky je příčinou horšího hospodaření i v Česku. To nic ovšem nemění na tom, že vláda bude muset rozpočtový schodek opět výhledově "stlačit" pod tři procenta HDP.

Tečka za balíkem: Vláda schválila návrh rozpočtu, schodek je přibližně 162,7 miliard - čtěte ZDE

Evropská komise zahájila disciplinární řízení s některými státy už v únoru, kdy jejich rozpočtový deficit přeskočil povolený limit. Mezi tyto státy patří třeba Francie, Řecko nebo Španělsko.

Francie, která má druhou největší ekonomiku v eurozóně, měla loni deficit 3,2 procenta hrubého domácího produktu. V letošním roce se však schodek očekává mnohem vyšší.

Zatím ovšem není jasné, do jakého termínu, o tom později rozhodne Evropská komise a členské státy EU. "Plánovaný nadměrný schodek může být v rámci platné evropské legislativy považovaný za výjimečný," uvedla komise. České ministerstvo financí na letošek pracuje se schodkem veřejných financí ve výši 5,3 procenta HDP. Pokud by český parlament neschválil Janotův úsporný balíček, deficit by byl příští rok ještě vyšší a výrazně by přesáhl by 7,4 procenta HDP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru