Kriminalisté zadrželi v úterý večer třiasedmdesátiletého důchodce, který měl v neděli večer k smrti ubodat jednačtyřicetiletého muže a další dva lidi zranit. K útoku došlo na zastávce ve Střelicích na Brněnsku. Senior se k činu přiznal.

Motivem prý byla hádka s lidmi čekajícími na autobus. "Důvodem celého incidentu byla údajně slovní rozepře mezi útočníkem a dalšími osobami," popsala policejní mluvčí.

Muž je nyní v policejní cele. Soud by měl v nadcházejících hodinách rozhodnout o jeho vzetí do vazby. Ještě předtím byl obviněn z vraždy a dvojnásobného ublížení na zdraví. Hrozí mu trest odnětí svobody v délce trvání 12 až 15 let, případně i výjimečný trest.

Klíčová svědkyně byla příbuzná podezřelého

Útok se odehrál v neděli v noci, kdy na jedné z autobusových zastávek ve Střelicích stála devítičlenná rodina. U skupinky se zastavil kolemjdoucí muž s kolem. Vznikla mezi ním a ostatními hádka, a to údajně kvůli tomu, že skupinka byla hlučná. Policejní mluvčí zatím tuto skutečnost neupřesnila.

Rozhněvaný senior pak prý nečekaně vytáhl nůž, jímž usmrtil jednačtyřicetiletého muže. S poraněním skončili v nemocnici dva členové rodiny; muž ve věku 32 let a žena ve věku 42 let.

Pro vypátrání pachatele bylo klíčové nalezení šedesátileté ženy, která byla svědkem útoku. Po policejní výzvě se v úterý po zadržení domnělého pachatele přihlásila na policii. Uvedla, že se viděla v televizi. Vyšetřování pak ukázalo, že je příbuzná podezřelého. "Jeho zatčení proběhlo bez potíží. Kriminalisté zajistili i zbraň, jedná se o vojenský nůž ," uvedla mluvčí Soňa Svobodová.

Opilý muž ohrožoval lidi na zastávce mečem

V pátek ve večerních hodinách se podobný incident odehrál také na zastávce MHD na Palackého třídě v Brně. Konflikt se naštěstí obešel bez zranění.

"Jednatřicetiletý totálně opilý mladík se samurajským mečem v ruce vyhrožoval seniorům, že je zabije. Přivolaná policejní hlídka výtržníka na místě zadržela. Při orientační dechové zkoušce nadýchal 2,66 promile alkoholu," uvedla mluvčí policie Andrea Procházková.

Muž se navíc při nastupování do vozu sanity začal chovat agresivně. Je podezřelý z trestných činů násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a výtržnictví, dodala mluvčí.

Související