Francouzská Société Générale, matka Komerční banky, plánuje vydání nových akcií. Na burzu si dojde pro 4,8 miliard eur (121 miliard korun). Penězi od investorů chce splatit státní pomoc (banka dostala celkem o 3,4 miliardy eur) a zbytek využít na nákup pětinového podílu bance Credit du Nord od francouzsko-belgické Dexie.

Při navyšování kapitálu nepřijdou zkrátka ani současní akcionáři. Za každých devět akcií, které vlastní, si budou moci koupit dvě akcie po 36 eurech. Vůči aktuální ceně na pařížské burze tak dostanou zhruba třetinovou slevu.

SoGé je třetí velkou evropskou bankou, která hodlá využít oživení na akciových trzích, aby na burzách získala dodatečný kapitál. Banka tak následuje největší francouzský finanční ústav, BNP Paribas, a největší italskou banku Unicredit, které navýšení kapitálu oznámily už dříve. Pro miliardu eur si údajně chce na burzu dojít i majitelka České spořitelny, rakouská Erste Bank.

Díky posledním vzestupům si banky přijdou na více peněz, než kdyby nové akcie nabídly třeba před půl rokem. Například akcie SoGé stouply od začátku roku o 47 procent.

Stát přijde o vliv

Vydání nových akcií je pro banky nyní dobrý krok - alespoň proto, že jim stát přestane mluvit do jejich byznysu. Kapitálové injekce sice banky zachránily před krachem, banky ale musely výměnou přistoupit na řadu omezení, třeba pokud jde o vyplácení bonusů.

Nutnost získat nový kapitál ovšem také potvrzuje, že evropské banky nejsou stále v přijatelné kondici. Některé se dokonce pohybují na hranici kapitálové přiměřenosti a navíc je ještě čekají ztráty ze špatných úvěrů. Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu z minulého týdne zatím evropské banky odepsaly jen polovinu špatných úvěrů, které kvůli krizi čekají.

Nárůst objemu nesplácených úvěrů si tak vyžádá nutnost získat další kapitál. Podle odhadu analytiků JP Morgan Chase budou evropské banky během následujících šesti měsíců potřebovat navýšit kapitál o 78 miliard dolarů (cca 1,3 bilionu korun). A polovina z této částky bude určena na to, aby dostály přísnějším pravidlům na kapitál.

Ty připravuje bankovní komise basilejské banky BIS, pro tvrdší regulaci se vyjádřili minulý měsíc i šéfové států G20. „Pokud zajdeme příliš daleko, bankovní systém nebude schopen financovat ekonomiku,“ řekl včera šéf SoGé Frédéric Oudéa.

České banky jsou bez obav

Českých bank se problémy, které trápí zahraniční finanční ústavy, zatím netýkají. „Můžeme se bavit o poklesu ziskovosti. Kapitálová přiměřenost českých bank je ale na rozdíl od některých evropských o několik procentních bodů vyšší, než vyžaduje trh,“ říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Mohla by se však dotknout jejich akcií - právě bankovní tituly táhly během nynějšího vzestupu burz vzhůru. Pokud banky neodhadnou správně emisní ceny při vydání nových akcií, mohou jejich akcie jít dolů. Výsledky hospodaření za druhou polovinu roku navíc kvůli odpisům zřejmě nebudou tak dobré, jako za tu první.

„Pokud na trhy dorazí korekce, budou banky mezi prvními, které začnou klesat,“ odhaduje Hatlapatka.