Míra nezaměstnanosti v USA se dostala na nejvyšší úroveň od června 1983. V září se zvýšila na 9,8 procenta ze srpnových 9,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Zaměstnavatelé v září zrušili 263.000 pracovních míst, což bylo více než očekával trh. Analytici agentury Bloomberg čekali pouze zrušení 175 tisíc míst.

Velké rušení pracovních míst tak trvá již 21 měsíců v řadě, když nejvíce se propouštělo v lednu, kdy firmy zrušily 741 tisíc míst, což bylo nejvíc od roku 1949. Zároveň ministerstvo zrevidovalo čísla za červenec a srpen. V srpnu tak zaměstnavatelé zrušili "jen" 201 tisíc pracovních míst oproti původně ohlášeným 216 000.

Od začátku recese, který je datován na prosinec 2007, počet lidí bez práce se téměř zdvojnásobil na 15,1 milionů nezaměstnaných.

Zveřejněná statistika se bezprostředně promítla na trhu, kde dolar po horších makrodatech prorazil hladinu 1,45 USD/EUR a aktuálně posiluje až na aktuálních 1,4481 USD/EUR.

Oživení se přibrzdí

Vysoká nezaměstnanost má negativní dopad na spotřebitelskou důvěru a snižuje domácí poptávku. To naznačuje, že oživení největší světové ekonomiky bude pouze pomalé. Spotřebitelské výdaje se na ekonomické aktivitě USA podílí více než dvěma třetinami.

Ekonomika Spojených států v letošním druhém čtvrtletí klesala ročním tempem pouze o 0,7 procenta po propadu o 6,4 procenta v předchozích třech měsících. Ministerstvo obchodu tento týden opravilo svůj předchozí odhad, podle kterého pokles v ročním přepočtu činil rovné procento.

Hlavní oblasti, kde se propouští byly stavebnictví, výroba a maloobchod. "Ukazuje se, že očekávání oživení jsou možná poněkud předčasná a míjí se s realitou," citovala BBC reakci Garyha Thayera z banky Wells Fargo.