Výběrové řízení Českých drah na pronájem osmi motorových nízkopodlažních vlaků neskončilo úspěchem. V tendru přišla jediná nabídka, kterou dráhy vyřadily kvůli nesplnění podmínek. Pokud se účastník soutěže neodvolá, dráhy řízení oficiálně zruší, sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Šéf Českých drah Petr Žaluda se již před několika týdny nechal slyšet, že nabídnutá cena za pronájem je příliš vysoká. "Výše nabízené ceny při tomto rozhodnutí nebyla důležitá, přesto lze konstatovat, že byla výrazně vyšší, než jsme očekávali," komentoval to Šťáhlavský. Cenu šestiletého pronájmu odhadoval podnik při vypsání tendru na 400 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

Moderní vlakové jednotky měly jezdit od letošního prosince na trasách Praha - Písek - České Budějovice a Praha - Rakovník. Akvizici však od počátku provází smůla. Vyhlášení soutěže dráhy několik měsíců odkládaly a během tendru se musel prodlužovat termín pro podání nabídek.

ČD chystá nákup 100 starších zahraničních vozů - čtěte ZDE

České dráhy investují do oprav a údržby vozů skoro 4 miliardy korun - čtěte ZDE

Podle Šťáhlavského nebylo zatím o dalším postupu rozhodnuto. Na lince do Rakovníka tak zůstanou i nadále modernizované starší motoráky, na trase do Budějovic jezdí klasická těžká lokomotiva s vagony.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru