Největší zlevnění o 4,4 procenta oznámila na konci srpna Pražská plynárenská. Dodavatel převážně pro jižní Čechy E.ON sníží ceny o 4,07 procenta a největší tuzemský dodavatel RWE o 2,5 procenta. Plyn letos zlevňuje již potřetí.

Pro domácnost, která plynem vaří, topí i ohřívá vodu, může podle plynařů zlevnění přinést roční úsporu kolem 3000 korun. V konečném zúčtování však spotřebitelé toto zlevnění nemusí pocítit, jelikož letošní první dva měsíce roku byly o téměř pět stupňů chladnější než v loňském roce. Zatímco vloni byl leden o více než tři stupně nad teplotním normálem, byl letošní leden oproti normálu o dva stupně chladnější. Vyplývá to ze statistik Bilančního centra.

Snížení cen zemního plynu pro čtvrté čtvrtletí je dáno především příznivým vývojem směnného kurzu koruny vůči americkému dolaru. Naopak ceny ropných derivátů rostou, což ovlivní ceny pro další kvartál. To je také důvod, proč neočekáváme další pokles cen na začátku roku 2010," uvedl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Do skupiny RWE v ČR patří čtyři regionální plynárenské společnosti zaměřené na prodej zemního plynu koncovým zákazníkům: RWE Energie (dříve Západočeská plynárenská, Středočeská plynárenská a Severočeská plynárenská), Východočeská plynárenská, Severomoravská plynárenská a Jihomoravská plynárenská. RWE je dominantním dovozcem plynu do Česka; zásobuje přes 2,3 milionu konečných zákazníků.

Společnosti E.ON patří bývalá Jihočeská plynárenská (JČP), která ovládá asi čtyři procenta trhu, a má podíly v distribučních firmách se čtvrtinovým podílem na trhu s plynem. Kromě JČP vlastní E.ON ČR také téměř 50 procent v Jihomoravské plynárenské a více než 73 procent v Pražské plynárenské.

Pražská plynárenská zásobuje domácnosti a firmy v Praze a příměstských částech Praha-východ, Praha-západ a Kladno. Celkem má téměř 440 000 zákazníků.


Kdo a jak zlevňuje plyn

Pražská plynárenská - o 4,4 %

E.ON - o 4,07 %

RWE - o 2,5 %

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru