Majetek čtyř set nejbohatších Američanů se za poslední rok ztenčil asi o 300 miliard dolarů (zhruba 5,15 bilionu Kč), převážně kvůli propadu akciových trhů a dalšímu poklesu cen nemovitostí. Ukazuje to žebříček, který pravidelně sestavuje americký časopis Forbes. Podle něj si prvenství mezi americkými miliardáři udržel spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, který je první už 16 let za sebou.

Nejvíce majetek poklesl Buffettovi

Forbes odhadl Gatesův majetek na zhruba 50 miliard dolarů (asi 858,9 miliardy Kč), což je proti předchozímu roku pokles asi o sedm miliard dolarů. Na druhém místě se udržel světoznámý investor Warren Buffett, který ale kvůli poklesu akcií společnosti Berkshire Hathaway přišel asi o deset miliard dolarů a celkem disponuje částkou kolem 40 miliard dolarů (asi 687,1 miliardy Kč).

Buffettův majetek se za poslední rok ztenčil nejvíce ze všech lidí, kteří se v žebříčku umístili. Na ostatních místech k významnějším změnám nedošlo. Na třetím místě je šéf společnosti Oracle Larry Ellison a v první desítce jsou i dědicové po zakladateli maloobchodního řetězce Wal-Mart.

Pořadí nejbohatších Američanů podle výše majetku (v miliardách dolarů):

PořadíJménoMajetek Původ majetku
 1.  William Gates III (53 let) 50,0 Microsoft
 2. Warren Buffett (79 let) 40,0 Berkshire Hathaway
 3. Lawrence Ellison (65 let) 27,0 Oracle
 4. Christy Waltonová s rodinou (54 let) 21,5 Wal-Mart (dědictví)
 5. Jim C. Walton (61 let)
 19,6 Wal-Mart
 6. Alice Waltonová (60 let)
 19,3 Wal-Mart
 7. S. Robson Walton (65 let)
 19,0 Wal-Mart
 8. Michael Bloomberg (67 let) 17,5 Bloomberg
 9. Charles Koch (73 let) 16,0 průmysl, energie
 9. David Koch (69 let) 16,0 průmysl, energie
 11. Sergey Brin (36 let) 15,3 Google
 11. Larry Page (36 let) 15,3 Google
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru