Mezinárodní měnový fond výrazně zhoršil odhad poklesu české ekonomiky na letošní rok, výhled na příští rok naopak citelně zlepšil.

Fond v aktualizované zprávě před výročním zasedáním MMF a Světové banky uvedl, že česká ekonomika letos klesne o 4,3 procenta, avšak na příští rok jí předpovídá růst v rozsahu 1,3 procenta.

Měnový fond až dosud předpovídal, že pokles české ekonomiky se bude letos pohybovat kolem 3,5 procenta. Na příští rok MMF předpovídal růst jen o 0,1 procenta.

S výraznějším propadem fond počítá i na Slovensku, kde na letošní rok dosud předpovídal pokles hrubého domácího produktu o 2,1 procenta, zatímco teď očekává propad o 4,7 procenta. Hospodářské oživení by ale na Slovensku mělo být poměrně rychlé a MMF slovenské ekonomice na příští rok předpovídá růst o 3,7 procenta proti dosavadnímu odhadu 1,9 procenta.

"Oživení mladých tržních ekonomik ale bude v Evropě pomalejší než v mladých tržních ekonomikách ostatních regionů," píše se ve zprávě fondu. V některých evropských zemích totiž potrvá déle, než se normalizují například kapitálové toky.

MMF už řadí Českou republiku a Slovensko mezi vyspělé země, tedy do stejné kategorie, kde jsou například Spojené státy, Německo, Jižní Korea či Hongkong. Naopak Maďarsko a Polsko fond ponechává v kategorii "emerging markets", kde je třeba Turecko, pobaltské země nebo Balkán.

Inflace by se měla v České republice zatím držet nízko. Zatímco na letošní rok MMF očekává míru inflace 1,0 procenta, na příští rok počítá se zrychlením pouze na 1,1 procenta. Slovensku fond letos předpovídá inflaci 1,5 procenta, v příštím roce už ale počítá s růstem na 2,3 procenta.

Pokud jde o inflaci, situace jinde v Evropě bude ve srovnání s Českou republikou mnohem horší. Například průměr za střední Evropu MMF na letošní rok odhaduje na 3,6 procenta a příští rok na 2,9 procenta.

Evropa se navíc bude z hospodářské krize dostávat značně nerovnoměrně. "Především v Pobaltí budou ekonomiky klesat ještě v roce 2010, naopak výraznější růst očekáváme hlavně v Polsku a Turecku," vysvětluje MMF. Země v Pobaltí si podle fondu letos i příští rok povedou mnohem hůře, než měnový fond dosud předpokládal.

Letošní výroční zasedání MMF a Světové banky se koná v Istanbulu. Tyto schůzky se zpravidla dva roky po sobě konají v ústředí MMF a SB ve Washingtonu, každý třetí rok se ale svolávají do některé z členských zemí. Poslední tři zasedání mimo Washington byla v Singapuru (2006), Dubaji (2003) a Praze (2000).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru