Pět největších britských bank slíbilo, že omezí odměny pro zaměstnance v souladu s nedávnou dohodou skupiny zemí G20. Oznámil to ve středu britský ministr financí Alistair Darling. Změny se budou týkat i bonusů za výkony v letošním roce.

Banky HSBC, Barclays, RBS, Lloyds a Standard Chartered podle Darlinga slíbily, že spojí odměny s dlouhodobějšími výkony. Představitelé skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 minulý týden uvedli, že odměny pro bankéře by měly být vypláceny s časovým odstupem a spojeny s výsledky jejich investičních rozhodnutí.

"Je správné zajistit, aby naši zaměstnanci byli přiměřeně a konkurenceschopně odměňováni za udržitelné a dlouhodobé výkony," uvedly banky. "Proto vítáme reformy G20 v systému odměňování," dodaly.

Nadměrné odměny v bankovním sektoru podle G20 vedly k nadměrnému riskování zaměstnanců, které přispělo ke vzniku nynější světové hospodářské a finanční krize. Dohoda, kterou skupina G20 uzavřela, mimo jiné vyzývá regulátory jednotlivých zemí, aby přijali opatření vůči bankám, které nebudou chtít spolupracovat.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru