Podíl domácností, které v roce 2010 nebudou schopné splácet úvěr, vzroste podle nejnovějších údajů České národní banky pravděpodobně na šest až sedm procent. U firem může podíl špatných úvěrů překročit deset procent, řekl na diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí vedoucí odboru finanční stability ČNB Jan Frait.

Podíl domácností, které nebyly schopné splácet úvěr v letošním pololetí, činil 3,3 procenta, v případě firem to bylo 6,2 procenta. "Vůbec nebudeme překvapeni, pokud příští rok selže víc než deset procent poskytnutých podnikových úvěrů," uvedl Frait. V mezinárodním srovnání je ale zadlužení domácností i podniků v ČR stále nízké.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během srpna podle údajů ČNB proti červenci zvýšily o 7,8 miliardy korun na 950,8 miliardy Kč. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 122,4 miliardy korun. Zadluženost podniků v srpnu meziročně naopak klesla o 41,7 miliardy korun na 956,3 miliardy Kč.

Strach vládne bankám, úvěry levnější nebudou - čtěte ZDE

Zpětná vlna finanční krize – recese a úvěry - čtěte ZDE

Nejistá budoucnost

V roce 2010 se navíc může podle šéfa finanční stability centrální banky Jana Fraita zastavit růst úvěrového portfolia bank a může se začít dokonce i zmenšovat. Zdroje bank ale zůstávají stabilní kvůli rostoucím vkladům.

Největší rizika v roce 2010 budou podle Fraita spojená hlavně s vývojem v zahraničí. Původ můžou mít ve ztrátách bank z úvěrů, z přecenění cenných papírů, časovanou bombou může být vývoj v sektoru komerčních nemovitostí.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu uvedl, že globální finanční stabilita se díky bezprecedentnímu zásahu vlád a známkám hospodářského oživení v poslední době zlepšuje. Riziko opětovného zhoršení je nicméně značné a plyne ze ztrát, které v souvislosti s krizí zaznamenaly banky.

"V současné době odhadujeme, že ztráty v souvislosti s krizí let 2007 až 2010 v celém světě dosáhnou asi 3,4 bilionu dolarů (zhruba 58,8 bilionu Kč), to je asi o 600 miliard dolarů méně než jsme odhadovali v poslední zprávě o finanční stabilitě," píše ve zprávě o globální finanční stabilitě MMF s tím, že za snížením odhadu ztrát je ale především růst akciových trhů v poslední době.