Platební karty mají na Slovensku konkurenci. Na tamním trhu se objevila novinka, která funkčnost karet celkem obstojně nahradí a ještě ukazuje čas. Debetní bankovní platební kartu, která není na klasickém plastovém nosiči, ale ve speciálních hodinkách, používá už 16 000 Slováků.

Novinka přišla na trh ve spolupráci firem MasterCard a Volksbank. Měsíčně roste počet vydaných "karet" průměrně o 15 procent. Platit mohou Slováci na více než 650 místech po celém Slovensku. Hodinky pracují na principu bezkontaktní platby PayPass, která vstoupila na trh zhruba před rokem.

Hodinky využívají především lidé ve věku 12 až 17 let. Tomu odpovídá i motiv hodinek a barevnost.

Vznik funkce PayPass

Technologie PayPass funguje v Evropě i ve světě. V červenci 2006 byla v Turecku uskutečněna první bezkontaktní platba na evropském kontinentu. Dále se technologie PayPass rozšířila do Polska, Německa, Francie, Itálie, Španělska a dalších.

,,Rozmach bezkontaktní technologie MasterCard PayPass můžeme zaznamenat po celém světě. V současné době je na světě téměř 61 milionů platebních karet či ostatních zařízení PayPass, kterými lze platit u více než 153 000 obchodníků ve 29 zemích světa,“ uvedl Milan Laitl, obchodní manažer MasterCard Europe pro Slovensko.

Rychlá platba bez PINu a podpisu 

Z průzkumu vyplynulo, že Slováci by s PayPass nejraději platili v obchodech s potravinami, a to zhruba 66 procent dotazovaných. Dále by lidé chtěli tímto způsobem platit v hromadné dopravě nebo v rychlých občerstveních a v běžných obchodech.

Při platbě prostřednictvím takovéto karty stačí pouze přiložit zařízení ke speciální čtečce a je zaplaceno. Není potřeba hledat hotovost, dávat kartu pokladní, protahovat ji čtečkou ani zadávat PIN. U nákupů v hodnotě nižší než 20 euro není vyžadován ani podpis držitele karty. PayPass je proto ideální v místech, kde je důležitá rychlost.

Technologii PayPass je možné zabudovat například do hodinek, mobilního telefonu nebo klíčenky a používat tyto nosiče k platbám za zboží a služby. Tento způsob plateb již společnost MasterCard úspěšně implementovala například v Turecku, kde je možné platit hodinkami s touto technologií.

hodinky_kreditka
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru