Česká republika musí Evropské unii vrátit 190 000 eur (4,8 milionu korun) ze zemědělských dotací, které byly použity v rozporu s pravidly EU. Rozhodla o tom Evropská komise.

Jde o peníze určené na sušené mléko pro sýrovinu. Komise vrácení peněz požaduje kvůli tomu, že byly špatně odebírány vzorky a produkty byly nesprávně skladovány.

Částka, kterou Češi musí podle úterního rozhodnutí výkonného orgánu EU vrátit, je jen malým zlomkem celkové sumy, kterou komise po členských zemí požaduje. Brusel totiž chce vrátit celkem 214,6 milionu eur (5,4 miliardy korun).

Například po Francii chce Brusel za předloňský finanční rok 48,1 milionu eur a za loňský 22,9 milionu eur kvůli špatným kontrolám nakládání s unijními prostředky či špatným pokutováním prohřešků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru