Česká republika musí Evropské unii vrátit 190 000 eur (4,8 milionu korun) ze zemědělských dotací, které byly použity v rozporu s pravidly EU. Rozhodla o tom Evropská komise.

Jde o peníze určené na sušené mléko pro sýrovinu. Komise vrácení peněz požaduje kvůli tomu, že byly špatně odebírány vzorky a produkty byly nesprávně skladovány.

Částka, kterou Češi musí podle úterního rozhodnutí výkonného orgánu EU vrátit, je jen malým zlomkem celkové sumy, kterou komise po členských zemí požaduje. Brusel totiž chce vrátit celkem 214,6 milionu eur (5,4 miliardy korun).

Například po Francii chce Brusel za předloňský finanční rok 48,1 milionu eur a za loňský 22,9 milionu eur kvůli špatným kontrolám nakládání s unijními prostředky či špatným pokutováním prohřešků.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru