Důvěra podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku Evropské unie a eurozóny v září opět vzrostla, ale tempo růstu zpomalilo na nejnižší úroveň od dubna letošního roku. Tehdy se přitom odehrál obrat, když po několika měsících propadů důvěra poprvé stoupla. Souhrnný index ekonomické důvěry (ESI) v září vzrostl o 1,6 bodu na 82,6 bodu v celé unii a o dva body na 82,8 bodu v eurozóně. Novináře o tom v úterý informovala Evropská komise.

Přestože se v posledních měsících důvěra v evropskou ekonomika zásadně zlepšila, podle některých ekonomů stále není možné tvrdit, že hospodářství se dostalo z recese.

V takovém případě by index ESI údajně musel dosáhnout úrovně 90 bodů, což se zatím nestalo. V současnosti sice roste nejen důvěra v průmyslu a ve službách, ale i důvěra spotřebitelů, v několika členských státech EU se však důvěra propadla či výrazně zpomalila.

Citelné zpomalení růstu indexu důvěry zasáhlo i Německo, tedy největší evropskou ekonomiku, na níž je mimo jiné z velké části závislé i české hospodářství. Tamní index vzrostl o "pouhých" 1,5 bodu. V Itálii a Španělsku se ale dokonce propadl o 1,3 bodu v prvním případě a o 1,2 bodu v případě druhém. V dalších velkých ekonomikách EU, jako například ve Velké Británii či Polsku, důvěra v září stagnovala.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru