Vláda Jana Fischera i špičky ODS a ČSSD hledají cestu, jak zlomit odpor Václava Klause a zajistit co nejrychlejší ratifikaci Lisabonské smlouvy v Česku.

Zastánci Lisabonu jsou totiž pod čím dál silnějším tlakem z EU, kde se počítalo s platností Lisabonu už od příštího roku. A tak se nechtějí smířit s tím, že budou prezidenta v jeho odporu jen pasivně sledovat.

Podle informací HN se tématem Lisabon a Klaus zabývala i Fischerova vláda, jejíž ministři probírali nejrůznější možnosti, jak na postoj prezidenta reagovat – například jej zažalovat u soudu anebo Hradu seškrtat rozpočet.

"Vnímáme, že nervozita ze zahraničí stoupá. Snažíme se to ale řešit standardní cestou a jednáním," reagoval premiér Jan Fischer.

K soudu za "nečinnost"

Už tento týden totiž budou o nové "euroústavě" hlasovat v referendu Irové a průzkumy nasvědčují, že napodruhé smlouva projde. Proto se nyní pozornost obrací k Česku, které kvůli Klausovi bude nejspíš poslední zemí, která reformní evropskou smlouvu neschválila.

"Jediné, co unii na Česku nyní zajímá, je, jak se postaví k Lisabonu," řekl HN nejmenovaný vysoký diplomat zastupující velkou evropskou zemi.

Právníci blízcí vládě proto vymysleli plán pro případ, že prezident bude svůj podpis neustále odkládat: navrhují, aby vláda podala na prezidenta žalobu k soudu – a to buď k Nejvyššímu správnímu soudu, nebo k běžnému správnímu soudu. Prezident totiž už čtyři roky nepodepsal dodatek ke smlouvě o evropské sociální chartě, kterou dávno schválil parlament.

Vláda by se mohla obrátit na soud a stěžovat si na prezidentovu „nečinnost“. Soud by pak musel rozhodnout, jestli prezident musí schválený dokument podepsat. Pokud by rozhodl kladně, pak by prezident měl podle stejné logiky podepsat i Lisabonskou smlouvu.

ctete-v-uternich-HN