Největší francouzská banka BNP Paribas uzavře své pobočky v takzvaných daňových rájích, tedy v zemích, které umožňují daňové úniky. Jak v pondělí oznámil generální ředitel banky Baudouin Prot v rozhlasové stanici Europe 1, jedná se o půltucet filiálek.

Prot upřesnil, že jednou ze zemí, z nichž BNP Paribas odejde, je například Panama. Ta zůstává na černém seznamu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Z něho jsou naopak od minulého týdne vyškrtnuty například Švýcarsko nebo Monako. Začaly totiž podepisovat příslušné bilaterální smlouvy o daňové spolupráci se zeměmi, které daňové úniky trápí nejvíce. Podobnou smlouvu nedávno podepsala například Česká republika s Lichtenštejnskem.

Zatímco britská banka HSBC oznámila, že svoje generální ředitelství přemístí nazpátek do Asie, aby si vzala ponaučení z ekonomického posilování tohoto světadílu, Prot ujistil, že BNP Paribas zachová své "rozhodovací středisko" v Paříži.

BNP Paribas, která má mezi evropskými finančními institucemi nejvyšší sumu na vkladech, dostala v rámci boje proti ekonomické krizi půjčku od francouzského státu ve výši 5,1 miliardy eur (zhruba 128,6 miliardy Kč). Prot dnes prohlásil, že banka bude schopna peníze vrátit před 30. červnem 2010.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru