Spotřebitelská důvěra v USA se v září vyšplhala nejvýše od ledna loňského roku. Index důvěry ve druhé polovině září vzrostl na 73,5 bodu ze srpnové úrovně 65,7 bodu. Ekonomové čekali, že ukazatel stoupne jen na 70,3 bodu, kam se dostal v první polovině měsíce.

Index spotřebitelských očekávání se proti srpnu zvýšil o 8,5 bodu na 73,5 bodu a vyhoupl se nejvýše za dva roky. Ukazatel hodnocení současné situace vzrostl o téměř sedm bodů na 73,4 bodu.

Údaje o náladě spotřebitelů se pozorně sledují, protože spotřební výdaje se na výkonu americké ekonomiky podílejí zhruba dvěma třetinami. Indexy spotřebitelské důvěry v USA výrazně vzrostly již v srpnu.

Ekonomové čekají, že toto čtvrtletí již hrubý domácí produkt USA vykáže mírný růst. Ve druhém čtvrtletí ještě ekonomika zaznamenala celoročně přepočtený pokles o jedno procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru