Spotřebitelská důvěra v USA se v září vyšplhala nejvýše od ledna loňského roku. Index důvěry ve druhé polovině září vzrostl na 73,5 bodu ze srpnové úrovně 65,7 bodu. Ekonomové čekali, že ukazatel stoupne jen na 70,3 bodu, kam se dostal v první polovině měsíce.

Index spotřebitelských očekávání se proti srpnu zvýšil o 8,5 bodu na 73,5 bodu a vyhoupl se nejvýše za dva roky. Ukazatel hodnocení současné situace vzrostl o téměř sedm bodů na 73,4 bodu.

Údaje o náladě spotřebitelů se pozorně sledují, protože spotřební výdaje se na výkonu americké ekonomiky podílejí zhruba dvěma třetinami. Indexy spotřebitelské důvěry v USA výrazně vzrostly již v srpnu.

Ekonomové čekají, že toto čtvrtletí již hrubý domácí produkt USA vykáže mírný růst. Ve druhém čtvrtletí ještě ekonomika zaznamenala celoročně přepočtený pokles o jedno procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru