Celkové ztráty z velkých úvěrů u bank a dalších finančních institucí činí za rok 2009 rekordních 53 miliard USD (909 miliard Kč), a prudce tak stouply z 2,6 miliardy v loňském roce. Ve srovnání s předchozím rekordem z roku 2002 jsou více než trojnásobné. Vyplývá to z výroční zprávy čtyř federálních agentur pro regulaci bankovního trhu, která potvrdila, že úvěrová kvalita se v letošním roce kvůli krizi prudce zhoršila.

Zpráva vychází z analýz o poskytnutých a přislíbených úvěrech vytvořených ve druhém čtvrtletí letošního roku. V roce 2002 podle pravidelné zprávy Shared National Credit ztráty činily 19,1 miliardy USD. "Přestože jsme očekávali meziroční nárůst problémového majetku vzhledem k ekonomickému prostředí, poklesu hodnoty (komerčních nemovitostí) a slabému upisování, překvapila nás velikost růstu," komentoval zprávu analytik FBR Capital Markets Scott Valentin.

Od roku 2007 se banky potýkají s rostoucími problémy na realitním trhu. Nárůst počtu nesplácených hypoték pomohl stáhnout americkou ekonomiku do recese. Ekonomickou situaci nejprve poškodily problémy s úvěry na bydlení, nyní však banky začínají pociťovat problémy hlavně s úvěry na komerční nemovitosti.

Zpráva se připravuje již od roku 1977 a zahrnuje úvěry ve výši nejméně 20 milionů USD poskytnuté třemi nebo více institucemi. Za rok 2009 celková hodnota těchto úvěrů činila 2,9 bilionu USD. Studie pokrývá 8955 úvěrů poskytnutých 5900 různým věřitelům.

Ze zprávy vyplývá, že zahraniční banky vlastní zhruba 38 procent z celkového úvěrového portfolia. Hedgeové fondy, penzijní fondy, pojišťovací společnosti a další instituce zhruba 21 procent, napsaly agentury AP a Reuters.