Developerská společnost Orco ve čtvrtek nepřesvědčila své věřitele, aby přistoupili na restrukturalizaci svých pohledávek. Budoucnost společnosti se tak stává nejistou.

"Při hlasování na jednání držitelů obligací nebylo dosaženo potřebného dvoutřetinového souhlasu," řekl HN po skončení viceprezident společnosti pro Českou republiku Aleš Vobruba.

Orco přitom věřitelům nabízelo lepší podmínky než dříve.

Akcie firmy po první reakci investorů na zprávu o nedohodě zahájily obchodování na pražské burze propadem o 12,3 procenta na 200 korun, vyplývá z finančního serveru www.patria.cz. Prodejní tlak se postupně začal zmírňovat a kolem 9:50 se akcie Orka obchodovaly kolem 209 korun, což znamenalo pokles o 9,3 procenta. Těsně před 10.hodinou bylo zastaveno obchodování s titulem na burze v Budapešti.

Jednání, které se konalo v Paříži, trvalo zhruba 11 hodin. Výsledek je pro Orco pohromou. Věřitelé nepřistoupili na výměnu dosavadních obligací za nové s nižší hodnotou a akcie společnosti.

Podle Vobruby budou žádat o prodloužení dosavadní ochrany před věřiteli. Ta vyprší právě v pátek 25. září. Společnost ji totiž získala přesně před šesti měsící. Navíc se pomalu rozplývá naděje na vstup kapitálu od společnosti Colony Capital, která chtěla výměnou za zhruba třicetiprocentní podíl ve firmě investovat až 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun). Podmínkou ale měla být právě dohoda s věřiteli.

Majitelé obligací ovládají dluh ve výši 411 milionů eur (přes deset miliard korun), jehož splácení je nyní nad síly společnosti, kterou tvrdě zasáhla finanční krize. Ceny projektů se propadly stejně tak jako jejich prodeje. Většinu projektů přitom developer stavěl na dluh.

Firma ale nemá problém jen s majiteli obligací. Její celkové dluhy totiž činí přes 1,5 miliardy eur (36,3 miliardy Kč). Takový dluh nemusí vyřešit ani šéfem firmy Jeanem-Françoisem Ottem avizovaný prodej majetku.

Orco v 1. pololetí prohloubilo meziročně ztrátu 14násobně na 199,9 milionu eur (zhruba pět miliard Kč) ze 14 milionů eur před rokem. Dluhy Orca se nyní pohybují kolem 1,6 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru