Světové ceny ropy pokračovaly v propadu a po ztrátě více než čtyř procent sestoupily k hranici 65 dolarů za barel. Nová čísla opět rozvířila obavy trhu ze slabosti poptávky po palivech.

Cena americké lehké ropy WTI klesla krátce před závěrem o zhruba 3,40 dolaru na 65,60 USD. Více než tři dolary WTI ztratila i ve středu. Cena severomořské ropy Brent se propadla ve stejném rozsahu pod 65 dolarů.

Středeční statistiky ukázaly, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 2,8 milionu barelů, zatímco trh počítal s jejich snížením o 1,5 milionu barelů. Výrazně nad očekáváním byl rovněž růst zásob ropných produktů.

"Velmi, velmi překvapivý růst zásob u všech hlavních produktů i u ropy většinu lidí na trhu stále ovlivňuje," řekl agentuře Reuters analytik švýcarské firmy EGL Andy Sommer. "Včerejší údaje o zásobách a dnešní čísla o prodeji starších domů srazily ropu ještě hlouběji," konstatoval Gene McGillan z americké Tradition Energy.


Pokles cen zpočátku brzdil slabý dolar, jehož oživování ve středu zastavil slib americké centrální banky držet úrokové sazby na nízké úrovni ještě dlouho. Odpoledne však kurz americké měny zprávě o nečekaném poklesu prodeje starších domů v USA ztráty smazal a poté vzrostl po oznámení, podle něhož světové centrální banky začnou omezovat protikrizový přísun nouzové likvidity na peněžní trhy.

Ceny ropy se od počátku srpna pohybují v rozpětí 65-75 dolarů za barel. Analytici vesměs říkají, že pokud se mají dostat výš, bude nutné, aby makroekonomické údaje jasně ukazovaly životaschopné oživení globální ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru