Rok krize pořádně zkomplikoval život firem působících v Česku. Naposledy ve čtvrtek oznámila společnost ING, že v Česku chystá rozsáhlé propouštění. Od loňského září již ukončila výrobu v Česku řada společností. Mnoho z nich přitom vyrábělo tradiční české značky.

Rostlinný tuk Hera, mochovská zelenina, sirky Solo či autobaterie Akuma z tuzemského trhu ale nezmizí. Jejich výroba se přestěhovala nebo právě stěhuje do ciziny. "Krize umožňuje majitelům rychle a agresivně uzavřít provozy. Firmy se nestahují pouze za nižšími náklady na pracovní sílu, ale především kvůli obecné restrukturalizaci, optimalizaci výroby a celkovému snižování nákladů," potvrzuje Radek Schmied z poradenské firmy Redbaenk.

Typickým příkladem z poslední doby je ohlášené uzavření nelahozeveské továrny koncernu Unilever. Pod americkými majiteli továrna v České republice fungovala přes patnáct let, teď bude známé rostlinné tuky Hera vyrábět v Polsku a v Rumunsku.

Také firma Akuma, česká dceřiná společnost italské skupiny Fiamm, skončí po více než sto letech s výrobou baterií v Mladé Boleslavi a jejich výrobu bude centralizovat do jedné továrny v Itálii.

Solo Sušice zase převede výrobu do levnějších asijských zemí, zřejmě do Indie, která je největším exportérem zápalek světa.

ctete-v-patek-530.gif
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru