Globální centrální banky začnou od října omezovat programy rozsáhlých injekcí peněz do bankovních systémů, které od léta 2007 zmírňovaly tlaky na trzích vyvolávané hlubokou finanční krizí. V krátkém společném prohlášení to uvedla americká centrální banka (Fed), Evropská centrální banka, britská Bank of England a Švýcarská národní banka.

ECB uvedla, že situace v bankovním systému se natolik zlepšila, že část úvěrové podpory může být stažena. ECB tak omezí dodatečný přísun dolarů pouze na týdenní repo-úvěry a od 6. října zastaví dolarové fondy na 84 dní. Dodala však, že v budoucnu mohou být zastavené operace opět obnoveny.


Bank of England hodlá po 6. říjnu ukončit tříměsíční dolarové repo-operace, do ledna 2010 však bude dál nabízet sedmidenní fondy. Podobné opatření přijme i švýcarská centrální banka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru