Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech se minulý týden překvapivě snížil na 530 000 z revidovaných 551 000 v předchozím týdnu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Počet nových žadatelů tak klesal tři týdny za sebou, což je podle agentury AP důkazem, že propouštění zaměstnanců v USA nadále polevuje.

Počet lidí, kteří pobírají podporu déle než týden, se snížil o 123 000 na 6,14 milionu. Americké akcie po zveřejnění zprávy mírně posílily. "Údaje jsou opět lepší, než se očekávalo," uvedl analytik Steve Goldman ze společnosti Weeden & Co. "Celkově je to pro trh mírně pozitivní zpráva," dodal.

Americký prezident Barack Obama minulý týden uvedl, že ekonomika Spojených států začíná opět růst, ale dostatečnou tvorbu nových pracovních míst nelze očekávat dříve než v příštím roce.

Obama na počátku roku sliboval, že díky přijetí rozsáhlého programu na podporu hospodářského růstu letos míra nezaměstnanosti nepřesáhne osm procent. Minulý měsíc se však nezaměstnanost vyšplhala na 26leté maximum 9,7 procenta. Americká ekonomika tak od února, kdy Kongres stimulační plán schválil, přišla o více než 2,5 milionu pracovních míst.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru