Zhruba 20 miliard korun je hodnota projektů, které chtěli developeři sídlící v Česku realizovat za hranicemi země. Záměry se jim, bez ohledu na realitní krizi, zdařily. Developerské společnosti Finep, Orco Group i ECM v současné době dokončují své původní záměry.

V bratislavské Mlynské dolině vyroste do konce roku 2009 nové obchodní a bytové centrum Cubicon. Finišující stavební práce zajišťuje společnost Metrostav SK. Cubicon je prvním projektem realitní skupiny Sekyra Group na Slovensku. K dalším patří více než šestihektarový areál BCT a multifunkční areál Starohorská, který vyroste v samém centru slovenské metropole.

Expanze Sekyry trvá

Projekt Starohorská připravuje firma Sekyra Group ve spolupráci se společností CA Immo International.Plocha pro projekt Cubicon, která sousedí s areálem Slovenské televize a blízké zoologické zahrady, činí 8520 čtverečních metrů. Obchodní centrum Galéria Cubicon nabízí 7250 čtverečních metrů prostor. Navazující bytová část, Rezidencia Cubicon, zahrnuje 17 400 čtverečních metrů bytových ploch.

Třípodlažní Galéria Cubicon poskytne například prostory pro restaurace, supermarket či obchody se sportovním a módním zbožím. K prvním nájemcům obchodní části patří například supermarket Billa, obchody DM Drogerie Markt, Panta Rhei či Green Art, ale i Slovenská sporite3/4na, Tatrabanka a loterijní společnost Niké.

Vedle obchodních ploch bude část Galéria Cubicon rovněž určena pro kanceláře, sklady, technické a sociální prostory a podzemní garážová parkovací stání. Bezpečnost zajistí 24hodinová strážní služba.

Šesti až osmipodlažní Rezidenci Cubicon představí komplex bytových domů, které společně vytvoří vnitroblok. Ten nabídne možnosti pro rekreační a sportovní využití. 175 bytů ve velikosti od 48 do 157,5 čtverečních metrů bude doplněno terasami, zimními zahradami, sklípky a garážovými stáními. V současnosti je prodáno či rezervováno okolo 60?procent všech bytů. Investiční náklady projektu Cubicon dosahují zhruba 38,5 milionu eur, to je asi 960 milionů korun.

Dalších 200 milionů eur chce společnost Sekyra Group investovat do areálu BCT, který vytvoří nové městské centrum Bratislavy s kancelářemi, obchody a byty.

Multifunkční areál Starohorská vyroste v blízkosti Národné banky Slovenska a Slovenského rozhlasu u stávající ulice Imricha Karvaša. Bude zde postaveno okolo 10 000 čtverečních metrů kancelářských a 3000 čtverečních metrů obchodních ploch. Počet bytů nepřesáhne 300. Investorem projektu Starohorská je společný podnik Sekyra Group a CA Immo International.

Finep hledá i v Bulharsku

Pražský developer Finep na Slovensku zkolaudoval první dvě etapy rezidenčního projektu Jégeho alej a v současné době má prodáno více než 85 procent tamních bytů. Jde o polyfunkční objekt v atraktivní bratislavské části, který kombinuje architektonicky zajímavé rezidenční bydlení a komerční prostory.

"Tento projekt obsahuje 506 bytů, 16 komerčních prostor a 458 parkovacích míst v podzemních garážích," řekl Pavel Rejchrt, člen představenstva Finep CZ. Firma v současnosti vyhledává příležitosti také v Bulharsku a Rumunsku. "Situace těchto a dalších zemí je silně ovlivněna dopady ekonomické krize a je důležité být opatrný. Zahájíme jen takové projekty, u kterých bude jistota, že budou úspěšné," dodal Rejchrt.

Orco pokračuje opatrně

Jedna z největších tuzemských developerských společností, Orco group, optimismem nehýří. "V případě projektu Zlota 44 ve Varšavě se vyskytly protesty proti stavbě a nyní řešíme znovu stavební povolení," uvedl pro HN viceprezident firmy Aleš Vobruba.

Další zahraniční projekt firmy Orco, VACI 1, což je přestavba objektu banky v centru Budapešti na luxusní nákupní galerii, má být během několika týdnů dokončen.

"Naše zahraniční projekty dokončujeme, žádný zatím není na prodej," dodal Vobruba.

ECM snížila svůj podíl v Číně

Nejdále zamířila s investicemi developerská společnost ECM Milana Janků. Projekt ECMall začala stavět jako součást multifunkčního areálu v lokalitě Zhongguancun zone v Pekingu, který zahrnuje pětihvězdičkový hotel, byty se službami, administrativní budovu a nákupní centrum.

ECMall je společně s přilehlou administrativní budovou s názvem Metropolis Tower prvním projektem, který společnost ECM realizuje v Číně.

Výstavba centra probíhá ve spolupráci se společností Beijing Science Park Development Co, Ltd.
Nákupní centrum nabídne užitnou plochu 77 000 čtverečních metrů, přičemž celkové projektové náklady se vyšplhají přibližně na 119 milionů eur. Centrum mělo být dokončeno letos v lednu, kvůli globální finanční krizi se ale jeho otevření posunulo na listopad.

Počátkem letošního roku prodala společnost ECM 23procentní podíl v projektech joint-venture partnerovi a snížila svůj podíl na 37 procent.

Letos v lednu firma ECM získala pro dokončení čínského projektu od konsorcia čínských bank pětiletý úvěr ve výši 72 milionů eur.


Developeři v cizině

Kde staví

Finep - Slovensko
Orco - Polsko, Maďarsko
Sekyra Group - Slovensko
ECM - Čína, Polsko1. CUBICON
Objekt s nákupní galerií a komfortními byty má Sekyra group v Bratislavě dokončit letos v prosinci.


2. RJAZAŇ
Firma ECM dokončuje nákupní centrum v ruské Rjazani za více než 100 milionů eur.


3. VACI 1
Na nákupní galerii přestavuje Orco budovu maďarské banky v centru Budapešti.
Vizualizace: Archiv HN


4. CITY GATE
Budovu bývalé banky v centru Bratislavy mění Orco Group na luxusní nákupní galerii.


5. ECMALL
Komfortní nákupní centrum v Pekingu staví developerská firma ECM.


6. JÉGEHO ALEJ
Většina bytů v ambiciózním projektu české firmy Finep v centru Bratislavy je již prodaná.


7. ZLOTA 44
Firma Orco zatím stavbu luxusních bytů v centru Varšavy pozastavila Vizualizace: Archiv HN

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru