Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 1,25 procenta. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš. Analytici očekávali, že ČNB sazby nesníží.

Příští rok pak ekonomové očekávají díky postupnému ekonomickému oživení mírný růst úrokových sazeb. Nicméně někteří analytici nevylučují kvůli posilující koruně ještě letos další snížení úrokových sazeb.

"Ekonomika vykazuje náznaky stabilizace a inflace na přelomu září a října by měla dosáhnout svého dna. Stabilizaci ekonomiky potvrzují i lepšící se výsledky ze západní Evropy. Tento vývoj mluví proti tomu, aby pokračovalo uvolňování měnové politiky," uvedl například hlavní ekonom Atlantik FT Petr Sklenář.

Naposledy snížila bankovní rada úrokové sazby 6. srpna, a to na historicky nejnižší úroveň 1,25 procenta. Pro snížení úrokové sazby hlasovalo tehdy všech sedm členů bankovní rady.

Zasedání bankovní rady ČNB by se tento čtvrtek mělo zúčastnit všech sedm členů bankovní rady. Pro zachování sazeb České národní banky na historicky nejnižší úrovni hlasovalo dnes pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro jejich snížení o 0,25 procentního bodu. Novinářům to po jednání rady řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru