Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání finančních trhů nechala základní úrokovou sazbu beze změn v pásmu nula až 0,25 procenta. Fed už ale vidí známky hospodařeného oživení, a proto omezí opatření na podporu trhu bydlení. Dolar po oznámení Fedu zamířil dolů, dluhopisy americké vlády smazaly ztráty a podobně akcie se vydaly vzhůru.

"Ekonomická aktivita se po období prudkého útlumu zvyšuje," uvedla banka po skončení dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Fed rovněž sdělil, že inflace pravděpodobně zůstane delší dobu nízko. Základní sazby chce Fed na nynějším rekordním minimu nechat delší dobu, což si trh vysvětluje tak, že to bude alespoň do konce letošního roku, případně ještě příští rok.

Platnost programu, v jehož rámci Fed plánuje odkup hypotečních zástavních listů až do objemu 1,45 bilionu dolarů (až 24,8 bilionu Kč), zůstane v platnosti až do konce prvního čtvrtletí 2010. Původně centrální banka plánovala, že program ukončí na konci letošního roku.

V praxi to znamená, že Fed bude cenné papíry odkupovat pomaleji než avizoval. Celkový objem prostředků, které na odkup vynaloží, se nemění. Zástavní listy, které Fed odkupuje, emitují polostátní hypoteční agentury Fannie Mae, Freddie Mac a Ginnie Mae.

"Udělali přesně to, co jsme si mysleli. U odkazu na hospodářský růst přešli od popisu 'srovnává se' k popisu 'zotavuje se'. Takže podle Fedu už je recese za námi," poznamenala hlavní analytička společnosti společnosti Decision Economics Cary Leaheyová. V srpnu totiž Fed ekonomickou aktivitu hodnotil tak, že se dostává z útlumu a postupně se srovnává.

Fed chce svými podpůrnými kroky mimo jiné přimět Američany ke zvýšení výdajů, neboť právě výdaje se valnou měrou podílejí na růstu ekonomiky.

Sazby hypoték zůstanou nad pěti procenty

I když Fed prodlouží platnost programu na odkup hypotečních zástavních listů, průměrné sazby hypoték podle některých ekonomů zřejmě zůstanou nad pěti procenty, kde jsou teď.

Program odkupu aktiv centrální banka zavedla loni v listopadu, tedy krátce poté, co otřesy ve finančním sektoru dosáhly krizového bodu. Fed už koupil hypoteční zástavní listy a dluhopisy hypotečních agentur v celkovém objemu asi 775 miliard dolarů (zhruba 13,2 bilionu Kč). Fannie Mae, Freddie Mac a Ginnie Mae financují většinu nových hypoték lidem, kteří se chystají k nákupu nemovitosti.

Podle jednoho z odhadů Fed kupuje asi 85 procent hodnoty hypoték, které tři zmíněné agentury vydávají. Zjednodušeně řečeno Fed poskytuje peníze na to, aby tyto agentury mohly dál vydávat hypotéky a držely realitní trh nad vodou. Fed tímto způsobem zároveň pomáhá vytvářet poptávku po těchto cenných papírech. Když se krize prohloubila, poptávka právě po tomto typu cenných papírů prakticky vyschla.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru