Britské banky minulý měsíc schválily 38 095 žádostí o hypotéku, což představuje meziroční nárůst o 81,4 procenta. Uvedla to britská bankovní asociace BBA. Ve srovnání s červencem se však počet žádostí mírně snížil, v červenci banky schválily 38 186 žádostí.

Zpráva je potvrzením toho, že britský hypoteční trh se začíná vracet na úroveň před vypuknutím úvěrové krize. V srpnu 2008 se kvůli krizi aktivita na trhu s bydlením téměř zastavila. Stabilizaci britského trhu pomáhají rekordně nízké úrokové sazby a pokles cen domů. Čistý objem poskytnutých úvěrů se zvýšil na 2,8 miliardy liber (78,2 miliard Kč), z červencových 1,9 miliardy liber.

"Schválené úvěry na nákup domu oživily na úroveň z počátku roku 2008, ale nízká hladina zákaznické poptávky a omezený počet nemovitostí na trhu budou i nadále držet úvěrování na nízké úrovni," uvedl ředitel pro statistiku BBA David Dooks. Upozornil také, že trh oživuje hlavně díky velkým bankám, které posilují na trhu na úkor menších konkurentů. Malé úvěrové ústavy často i nadále zůstávají nečinné, napsala agentura Reuters.

Hypoteční poučení z Británie - čtěte ZDE

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 5,5 procenta, což byl nejprudší propad od roku 1955, kdy se údaje začaly sledovat. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt snížil o 0,7 procenta. Řada analytiků očekává, že ve třetím čtvrtletí se ekonomika vrátí k růstu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru