Miroslav Kalousek je zřejmě dobrý hospodář. Alespoň jeho straně se po finanční stránce daří velmi dobře. Nasvědčuje tomu i nový seznam všech finančních podporovatelů, který má redakce iHNed.cz k dispozici.

Vyplývá z něho prosté sdělení – politická strana TOP 09 za poslední měsíc zbohatla o bezmála deset milionů korun. Od 25. srpna, kdy zveřejnila poslední soupis sponzorů, jí darovalo peníze 80 nových převážně fyzických, ale i právnických osob.

Otázkou je, do jaké míry se na přísunu peněz podílel očekávaný start žhavé fáze kampaně v září, a kolik peněz již strana proinvestovala za politickou reklamu. Rozpočet předvolební kampaně původně počítal s částkou kolem 30 milionů korun.

Starostové poslali dva miliony

Nejštědřejšími novými donátory jsou politické hnutí Starostové a nezávislí, které „topku“ podporovalo v kandidatuře do zrušených říjnových voleb, a třebíčská strojírenská firma PBS Industry. Oba subjekty přispěly po dvou milionech korun.

Starostové již dříve avizovali, že spojení s TOP 09 nebude pouze programové, ale také finanční. "Z vnitřních zdrojů vložíme částku pěti milionů korun," uvedl na konci července místopředseda hnutí Stanislav Polčák.

Z fyzických osob podpořili politickou stranu bývalých ministrů Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga milionovými částkami Antonín Fryč a Michal Rybář, oba z Prahy. Pomyslný rekord však stále drží brněnský veterinář Dušan Novotný, jenž straně věnoval 11 milionů korun z vlastního rozpočtu.

Členové přípravného výboru TOP 09, například Jaromír Drábek nebo Marek Ženíšek, darovali dohromady do stranické pokladničky 430 tisíc korun. Na účtu prozatím chybí příspěvek od „knížete“, ačkoli Schwarzenberg finanční pomoc také přislíbil.

TOP 09 chce krátit peníze všem politickým stranám

Zveřejnění nových údajů o financích TOP 09 přichází shodou okolností ve stejný čas, kdy její vedení představilo legislativní plán na snížení příspěvků politickým stranám ze státní kasy. Podle návrhu by měly strany dostávat v letech 2010 až 2012 polovinu platby za odevzdané hlasy ve volbách a získané mandáty. Z veřejných financí by se tím podle Kalouska ušetřila až miliarda korun.

Vzrůstající popularitu TOP 09 dokresluje nejen stav jejího konta, ale také výsledky předvolebních průzkumů. V nich nezávisle na zpracovateli v posledních měsících překračuje pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny. Volební model CVVM jí v září přisoudil podporu 13 procent voličů, podle agentury Median by v srpnu získala 8,3 procenta hlasů.

Související