Poté, co propad cen rizikových hypoték v USA odstartoval finanční krizi, by mohly ekonomické zotavení země zbrzdit další problémy na realitním trhu. Řada ekonomů v USA a Británii totiž nyní varuje před problémy na trhu s komerčními nemovitostmi.

Americké developery, kteří stavějí kanceláře, nákupní centra a další prostory pro komerční využití, totiž čeká refinancování půjček dohromady za několik bilionů dolarů. A to nebude lehké. Zatímco trh s bydlením se začal zotavovat, trh s komerčními nemovitostmi je na tom stále špatně. „I když recese končí, situace na trhu komerčních nemovitostí se spíše horší,“ řekl deníku USA Today analytik Patrick Newport ze společnosti IHS Global Insight.

Ceny komerčních nemovitostí v USA se propadly podle indexu ratingové agentury Moody’s za posledních 12 měsíců o 27 procent. Ve druhém čtvrtletí sice poprvé od roku 2007 mírně vzrostly, ve velkých městech však pokračoval propad.

Ekonomové přitom odhadují, že americké banky poskytly hypotéky zajištěné právě komerčními nemovitostmi v hodnotě přes jeden bilion dolarů. Podle studie německé Deutsche Bank nebude 11 až 15 procent z těchto půjček splaceno.

To by mohlo odstartovat novou vlnu bankovních krachů. Zatímco totiž půjčky na bydlení poskytlo ve Spojených státech zejména deset obřích bank, komerční nemovitosti podle deníku Wall Street Journal financuje až tři tisíce malých bank a spořitelen. A řadu z nich mohou nesplacené půjčky zahubit.

ctete-v-sredu-530.gif
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru