Z rozpočtu Evropské unie v loňském roce nejvíce těžilo Řecko následované Polskem. Největším čistým přispěvatelem do rozpočtu se loni naopak stalo Německo. Vyplývá to podle agentury Reuters z úterní zprávy Evropské komise.

Řecko loni z rozpočtu obdrželo o 6,3 miliardy eur (158 miliard korun) více, než do něj vložilo. To odpovídalo téměř třem procentům ekonomického výkonu země. Čistý příjem Polska dosáhl 4,4 miliardy eur. Německo do rozpočtu naopak vložilo o 8,8 miliardy eur více, než z něj získalo.

Česká republika patří mezi čisté příjemce

Mezi čisté přispěvatele patřily rovněž Rakousko, Británie, Itálie, Francie, Nizozemsko a Švédsko. Mezi čisté příjemce se naopak zařadily Portugalsko a Španělsko a 12 nejmladších členských zemí Evropské unie, včetně České republiky.

Celkově bylo loni z rozpočtu v hodnotě 116,5 miliardy eur vynaloženo zhruba 40 procent na opatření k tvorbě pracovních míst, výstavbu infrastruktury a posilování konkurenceschopnosti. Zemědělské dotace se na výdajích EU podílely 37 procenty, napsala agentura Reuters.

EU v příštím roce zahájí jednání o výrazné revizi rozpočtu. Očekává se, že země, jako jsou Británie a Švédsko, budou volat po snížení zemědělských dotací, zatímco Francie bude tyto dotace bránit. Chudší členské země zase budou bojovat za zachování fondu pro regionální rozvoj.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru