Cena kakaových bobů se vyšplhala na nejvyšší hodnoty za posledních 24 let a v nadcházející sezoně hrozí, že poptávka bude vyšší než nabídka. Napsal to v úterý ekonomický list Financial Times (FT). Pokud se tak stane, pak by se mohly zvýšit i ceny čokolády a dalších cukrovinek, upozorňují analytici.

Dosavadní vývoj naznačuje, že trh s kakaem by mohl už od příštího měsíce se začátkem nového pěstitelského roku vstoupit do fáze nejvýraznějšího deficitu za posledních 40 let. Silný růst cen kakaa navíc přichází v době, která je nejméně vhodná pro některé velké hráče v odvětví, třeba pro firmu Cadbury z Velké Británie.

Cadbury se nedávno stala středem zájmu, který o ni projevil její americký rival Kraft Foods. Management britského podniku ale nabídku odmítl a teď bude muset prokázat, že firma je schopna obstát i v náročném prostředí, kterému odvětví čelí.

Kraft versus Cadbury

Kraft již avizoval, že zřejmě bude schopen se s nadcházejícím růstem cen kakaa vyrovnat mnohem lépe než Cadbury. Kraft je totiž nesrovnatelně větší a jeho roční tržby se pohybují kolem 42 miliard dolarů. Naopak tržby společnosti Cadbury loni dosáhly jen asi 5,4 miliardy liber (přibližně 8,8 miliardy USD).

Analytici banky Morgan Stanley odhadují, že náklady na nákup kakaa se v Kraftu pohybují kolem 1,5 procenta z celkových tržeb, zatímco v Cadbury se mohou vyšplhat až na deset procent. "Změna ceny každé komodity bude pro Kraft méně bolestivá," poznamenal management Kraftu.

Obchodníci na komoditních trzích ale upozorňují, že Kraft má přes opční kontrakty a další finanční deriváty proti nežádoucímu cenovému výkyvu zajištěn nižší objem kakaa než Cadbury. To znamená, že americký podnik je z tohoto hlediska proti krátkodobému skokovému růstu cen kakaa asi mnohem zranitelnější než Cadbury.

Žádná z firem se k takzvanému hedgingu, tedy zajištění proti nežádoucímu cenovému vývoji, nechtěla vyjadřovat. Finanční ředitel Cadbury Andrew Bonfield nicméně minulý týden řekl, že pokud se ceny kakaa udrží na současných úrovních, pak firma nebude mít jinou možnost, než na některých trzích ve světě ceny čokolády zvýšit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru